Příznaky rakoviny, Diagnostika rakoviny, Léčba rakoviny, Rizikové faktory, Prevence nádorů, Renální karcinom, Karcinom prsu, Karcinom plic, Kolorektální karcinom

Co je rakovina

Slovo „rakovina“ je nesprávným překladem původně v řečtině použitého slova karkinoma – tedy „krabovina“. Tento termín údajně používal Hippokrates (přibližně 460–370 před Kristem) nejspíše proto, že zbytnělé žíly při pokročilé rakovině prsu připomínají klepeto.

 

Co to je

Rakovina je onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovanému růstu určité skupiny buněk. Obecně lze říci, že u každého typu buněk, který v lidském organismu existuje, může dojít k rakovinnému bujení. Podle náležitosti buněk k určitým základním typům se také nádorová onemocnění dělí.

Ilustrace Ilustrace

Fotografie z módní přehlídky na veletrhu Styl a Kabo.
Módní přehlídku uspořádalo v rámci své kampaně "Umíme žít naplno!" pacientské sdružení MammaHELP. To sdružuje pacientky s nádorovým onemocněním prsu.

 

Pár důležitých faktů o rakovině:

  • Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí (u dospělých hned po chorobách srdce a cév, u dětí hned po úrazech).
  • V současnosti je známo, že každý třetí člověk během svého života onemocní nádorem.
  • Mezi 5. a 70. rokem života stoupá riziko nádorového onemocnění úměrně věku.
  • Nádorová onemocnění jsou častější u mužů, což souvisí nejspíše s jejich horší obranyschopností a rizikovějším stylem života.
  • V Česku se ročně u dospělých objeví nové nádorové onemocnění u 2–5 osob z tisíce, u dětí jsou nové případy mnohem vzácnější (1,5–2 děti z deseti tisíc).
  • Česká republika je se 75 novými případy na sto tisíc obyvatel za rok světovým rekordmanem v počtu nádorů tlustého střeva. Podílí se na tom konzumace piva a strava s nedostatkem vlákniny a nadbytkem živočišných tuků a uzenin.
  • Nejčastější ovlivnitelnou příčinou nádorového onemocnění je výživa, ovšem hned na druhém místě je kouření.
  • Drtivá většina nádorových onemocnění má jednoznačně genetický podklad, který se projevuje jako předpoklad k určitému typu nádoru. Tento předpoklad se nemusí v životě projevit, ale často se projeví. Dochází k tomu zejména v situaci, kdy se s ním zkombinují některé rizikové faktory.

Důležité je rozlišení nádorů na nezhoubné – benigní (z latinského benignus, přívětivý) – a zhoubné – maligní (z latinského malignus, což se překládá jako plodící zlo). Maligní nádor se na rozdíl od benigního vyznačuje velmi agresivním růstem s ničením okolní tkáně, zakládáním dceřiných ložisek (metastáz) a nakonec celkovým vyčerpáním organismu vedoucím k smrti.

 
 

Materiály ke stažení

Více pro pacienty

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!