Příznaky rakoviny, Diagnostika rakoviny, Léčba rakoviny, Rizikové faktory, Prevence nádorů, Renální karcinom, Karcinom prsu, Karcinom plic, Kolorektální karcinom

Karcinom plic

Rakovina plic je zhoubné nádorové onemocnění, které prvotně vychází ze tkáně průdušek nebo průdušinek, odtud název „bronchogenní karcinom“ = z bronchů (průdušek) vzniklý nádor. Jedná se o těžké nádorové onemocnění, které se snadno šíří a tím postupuje do stadia, kdy už radikální léčba není možná. Plíce jsou orgán nezbytný pro život, k funkci vyžadují stabilní tlakové poměry v hrudníku a jsou umístěné v bezprostřední blízkosti srdce, velkých cév a dalších důležitých orgánů, proto není tak snadné tyto nádory odstranit. Pravděpodobnost vzniku rakoviny plic značně stoupá s kouřením cigaret.

Ilustrace

V České republice na nádor plic v roce 2014 zemřelo 3 870 osob a 4 225 osobám byl diagnostikován. Jedná se tedy o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění, ačkoli jeho výskyt od poloviny osmdesátých let setrvale klesá. Výrazněji častěji postihuje muže.

Z hlediska vzhledu buněk a umístění nádoru existuje řada typů karcinomu plic, ale vzhledem k značně odlišnému biologickému chování se v praxi rozdělují na dva typy:

  1. malobuněčný (také „ovískový“ podle podobnosti buněk se zrnky ovsa), který je velmi agresivní a mívá špatnou prognózu, a
  2. všechny ostatní typy, které shrnujeme pod pojem nemalobuněčný karcinom plic. Prognóza této skupiny je obecně lepší.
 
 

Materiály ke stažení

Více pro pacienty

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo