Příznaky rakoviny, Diagnostika rakoviny, Léčba rakoviny, Rizikové faktory, Prevence nádorů, Renální karcinom, Karcinom prsu, Karcinom plic, Kolorektální karcinom

Karcinom prsu

Karcinom prsu je zhoubné nádorové onemocnění, které vzniká ve tkáni prsů. Prsní žláza je tvořena lalůčky (lobuly), které se sdružují v laloky (loby). Těch je v prsu přibližně 15–20. Mléko se z laloků dostává na bradavku pomocí kanálků – duktů. Pokud žena nekojí, je žlázová tkáň značně omezena a v prsu zůstávají hlavně kanálky. V těhotenství se ze zbytků laloků na koncích kanálků vyvíjí celá žláza, schopná vytvořit denně až čtvrt litru mléka.

Ilustrace Ilustrace

Fotografie z módní přehlídky na veletrhu Styl a Kabo.
Módní přehlídku uspořádalo v rámci své kampaně "Umíme žít naplno!" pacientské sdružení MammaHELP. To sdružuje pacientky s nádorovým onemocněním prsu.

 

Nádory prsu se nemusí vyskytovat jen u žen. U mužů jsou ale velmi vzácné (0,8 případů na sto tisíc mužů). V roce 2005 byla nově diagnostikována rakovina prsu u 5 533 českých žen, což činí 16 % všech nádorových diagnóz u žen v tomtéž roce. Toto číslo odpovídá 105,4 případu na sto tisíc žen. V témže roce zemřelo na nádor prsu 36,5 ze sta tisíc žen (tedy zhruba třetina nemocných). Dobrou zprávou je, že z dlouhodobého hlediska úmrtnost na nádory prsu u žen stabilně klesá.

Nádory prsu jsou nejčastější příčinou nádorové úmrtnosti u českých žen, a proto představují závažný zdravotní problém.

 
 

Materiály ke stažení

Více pro pacienty

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo