Příznaky rakoviny, Diagnostika rakoviny, Léčba rakoviny, Rizikové faktory, Prevence nádorů, Renální karcinom, Karcinom prsu, Karcinom plic, Kolorektální karcinom

Kolorektální karcinom

Kolorektální karcinom je zhoubný nádor, který vznikne z buněk vystýlajících tlusté střevo či konečník. Česká republika je světovým rekordmanem v počtu případů tohoto nádorového onemocnění na sto tisíc obyvatel. Například v roce 2002 bylo v ČR u mužů nově zjištěno 58,5 případů na sto tisíc mužů, přitom třeba hned sousední Polsko má údaje skoro poloviční (31,9).

U žen je tento nádor poněkud méně častý (jsme celosvětově na devátém místě) a blíží se spíše právě zmiňovanému Polsku – v tomtéž roce byl nově zjištěn u 32 ze sta tisíc žen. V posledních letech naštěstí zaznamenáváme mírný pokles nově zjištěných případů.

Ilustrace
 

Kolorektální karcinom je také druhým nejčastějším nádorem, na který Češi umírají. Podle údajů z roku 2005 si vyžádal celkem 2453 úmrtí mužů (15,8 % všech nádorových úmrtí) a byl tak hned na druhém místě za nádory plic (26,8 %). Ženských obětí si vyžádal přibližně o čtvrtinu méně (1783), ale i zde byl se 14,3 % hned na druhém místě v poměrně těsném závěsu za nádory prsu (15,4 %).

 
 

Materiály ke stažení

Více pro pacienty

 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!