#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Bez nádoru díky robotické chirurgii

Roboticky asistovaná chirurgie. Přesně tohle poprvé v historii lékaři dokázali. Tým chirurgů z Washingtonské univerzity provedl výkon, při kterém odstranil rozsáhlý nádor ledviny prostřednictvím jediného řezu v místě pacientova pupku.

Roboticky asistovaná chirurgie. Přesně tohle poprvé v historii lékaři dokázali. Tým chirurgů z Washingtonské univerzity provedl výkon, při kterém odstranil rozsáhlý nádor ledviny prostřednictvím jediného řezu v místě pacientova pupku.

Leonardo by se divil

Tzv. SIRS (= Single Incision Robot Surgery) neboli robotická chirurgie „jediným řezem“ byla poprvé provedena 1. srpna 2008 za použití systému da Vinci. Celý výkon trval přibližně dvě a půl hodiny a chirurgové při něm odstranili pacientovu ledvinu a současně nádor, který měřil 12 cm. To je skoro dvojnásobek velikosti ledviny.

U velkých nádorů bývá většinou nezbytný i velký řez, a to v místě pacientova boku. V tomto případě se však podařilo odstranit nádor skrz pouhé 3 palce (1 palec odpovídá asi 2,5 cm) dlouhý řez v pupku.

Robot v roli pomocníka při operaci

Při SIRS zavádí lékař robotickou paži skrze tento pupeční řez a sedí pak v blízkosti přístroje a kontroluje robota během operace. Jedná se o kontrolu doslova každého jeho pohybu. Výhody, které z techniky operace vyplývají, nejsou pouze kosmetické, důležité je zejména zkrácení zotavovací doby.

Doktor Bhayani, který operaci provedl, se svými kolegy také zkoumal možnost využití robotické chirurgie u malých ledvinných tumorů. Dohromady provedli přes 100 takových výkonů, a to od května 2007. Využívali při tom vždy čtyři nebo pět jednopalcových řezů. A ačkoliv jsou tyto metody považovány za revoluční, neboť zachovávají zdravou část ledviny a zkracují dobu rekonvalescence, nejsou vhodné pro pacienty s velkými nádory.

Rakovina ledviny je diagnostikována přibližně u 55 tisíc lidí ročně a nejčastější léčebnou možností je otevřená chirurgie s rozsáhlým řezem (až 30 cm). Chirurgové jsou někdy nuceni odstranit žebro a musí také projít svalem, aby se k ledvině vůbec dostali. Rekonvalescence je pak dlouhá kolem 2 měsíců, samotný pobyt v nemocnici bývá asi týdenní. Doktor Bhayani věří, že tato operační technika bude využitelná až u 99 % všech pacientů s rozsáhlým karcinomem ledviny.

(pes)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři