#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Neváhejte a očkujte! Rakovina děložního čípku si nevybírá

Kdybychom se stejně snadno jako proti rakovině děložního čípku mohli bránit i proti dalším útokům této zákeřné nemoci, zachránilo by to mnoho životů. Bohužel tomu tak není, takže zbývá jen apelovat na ženy, matky i dcery – alespoň vy se chraňte očkováním, když to jde!

Kdybychom se stejně snadno jako proti rakovině děložního čípku mohli bránit i proti dalším útokům této zákeřné nemoci, zachránilo by to mnoho životů. Bohužel tomu tak není, takže zbývá jen apelovat na ženy, matky i dcery – alespoň vy se chraňte očkováním, když to jde!

Bezbolestná jistota

V České republice je každoročně zjištěna rakovina děložního čípku u 1 050 až 1 100 žen. 350 až 400 pacientek na ni zemře. Vyskytuje se i u mladých ročníků a není výjimkou, že je diagnostikována i u žen před 35. rokem života. Rakovinu děložního čípku i změny, které vznikají na čípku před vznikem samotného nádoru, je snadné odhalit – je ale nutné chodit na pravidelné gynekologické prohlídky. Tam vám lékař provede cytologické vyšetření tak, že speciálním kartáčkem setře vzorek z děložního čípku. Nebolí to, a případný problém je navíc odhalen včas, kdy má léčba velmi dobré výsledky.

Dvě různé vakcíny

V současnosti jsou na trhu dvě vakcíny proti HPV. Jedna z nich pomáhá chránit proti čtyřem typům HPV – dvěma, které způsobují vznik rakoviny a dvěma dalším, které způsobují genitální bradavice. Tuto vakcínu mohou dostat ženy ve věku od 9 do 45 let. Druhá z vakcín chrání pouze před typy HPV, které způsobují nádorové onemocnění děložního čípku. Je určena mladým ženám ve věku od 10 do 25 let. Žádná z vakcín však nezaručí 100% ochranu před onemocněním. Obě vakcíny se aplikují formou tří injekcí. Nevýhodou očkování je jeho vysoká cena – jedna injekce stojí kolem 3 000 Kč. Některé zdravotní pojišťovny ale svým klientkám na očkování přispívají. Bližší informace zjistíte na internetových stránkách své pojišťovny.

Jít příkladem

Ideální je naočkovat mladé dívky před zahájením sexuálního života. Pokud je na to již pozdě, neznamená to ale, že by očkování nemělo význam. Nikdo si nemůže být jist, že se virem HPV nenakazí. Ať už se rozhodnete očkovat, či ne, nikdy nezapomínejte na pravidelné gynekologické prohlídky a tento zvyk přeneste i na své dcery. Gynekologické vyšetření nepatří k oblíbeným zážitkům, ale může ženě zachránit život a za to určitě těch pár minut stojí.

Důležitá fakta aneb Co je dobré vědět

  • Očkovací vakcína chrání před nákazou virem HPV (human papillomavirus).
  • Rakovina děložního čípku je vzácná u žen, které touto infekcí netrpí.
  • HPV se přenáší sexuálním stykem a nejnáchylnější jsou mladé dívky.
  • Do věku 35 let se s virem setká 66 % žen, ale většina z nich infekci ani nezjistí, protože probíhá bezpříznakově a imunitní systém si s virem poradí a zbaví se ho.
  • U jedné ženy z dvaceti toho ale imunitní systém není schopen, a virus tak dlouhá léta přežívá v povrchových buňkách děložního čípku, kde může působit změny vedoucí k rakovinnému zvrhnutí se buněk a ke vzniku nádoru.
  • Více ohrožené jsou rakovinou děložního čípku kuřačky.
  • Imunitní systém se s infekcí HPV hůře vyrovnává po 35. roce.

(vesa)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři