#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Pohyb pomáhá k návratu do běžného života po těžké nemoci

Úspěšné ukončení léčby rakoviny je pro nemocného i celou jeho rodinu velkým mezníkem. Jde především o návrat do aktivního života.

Úspěšné ukončení léčby rakoviny je pro nemocného i celou jeho rodinu velkým mezníkem. Jde především o návrat do aktivního života. Mnoho z těch, kteří tuto těžkou chorobu přežili, se totiž normální každodennosti bojí. Poradíme, jak nerezignovat a jít správným směrem.

Překonejte strach! 

Je jasné, že pokud se někdo vyléčí z rakoviny, jeho největší obava spočívá v tom, aby se nemoc nevrátila. Přesto by pacienti měli ve svém životě začít hledat i nové priority. A to takové, aby měla nemoc co nejmenší šanci na návrat. Nejnovější výzkumy naznačují, že pomoci může právě cvičení.

Začněte co nejdříve 

  • Vyšší úroveň fyzické aktivity je zcela prokazatelně spojena se sníženým rizikem návratu onemocnění a také s prodloužením života po stanovení diagnózy.
  • Ženy, které se léčily s rakovinou prsu a poté začaly pravidelně cvičit, žily déle – jen minimálnímu množství z nich se nemoc vrátila.
  • Cvičení pro onkologické pacienty je vhodné nejen proto, že si tím udržují ideální váhu, ale také mají díky sportu lepší kondici, náladu a vyšší sebevědomí.
  • Začněte s pohybem hned po skončení terapie. I když máte pocit, že únava je nepřekonatelná, právě fyzickou aktivitou nad ní můžete zvítězit.

Vhodné sportovní aktivity

Předtím, než se do nějakého cvičení pustíte, poraďte se s lékařem. Vhodný je strečink (pomůže vám zůstat flexibilní), aerobní cvičení (rychlá chůze, jogging a plavání) a kruhový trénink. Všechny tyto aktivity pomáhají spalovat kalorie, budovat svalovou hmotu, snižují riziko vzniku srdečního infarktu a dalších onemocnění a celkově přispívají ke zdraví. Cvičte aspoň 30 minut 5× týdně. Zpočátku mějte pomalé tempo, ale nenechte se odradit únavou. Klíčem k úspěchu je začít a vydržet!

(aši)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři