#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Rakovina plic od kouření často neodradí nemocného ani jeho příbuzné

Cigarety jsou škodlivé ať už pro zdravého, nebo nemocného člověka. Hlavním problémem pacientů s rakovinou plic pokračujících v kouření je ale jejich víra, že nyní, kdy už je tato těžká choroba dostihla, je stejně pozdě na jakékoli změny zlozvyků.

Cigarety jsou škodlivé ať už pro zdravého, nebo nemocného člověka. Hlavním problémem pacientů s rakovinou plic pokračujících v kouření je ale jejich víra, že nyní, kdy už je tato těžká choroba dostihla, je stejně pozdě na jakékoli změny zlozvyků. Jde o rozšířený mýtus, na kterém není ani špetka pravdy.

Pětina kuřáků kouří i při rakovině plic

Jedním z nejvýznamnějších ovlivnitelných rizikových faktorů vzniku rakoviny plic je kouření. Toto velmi závažné onemocnění navíc není jediným negativním důsledkem konzumace tabákových výrobků. Přesto se ukázalo, že až 20 % pacientů s diagnostikovanou rakovinou plic stále kouří. Bohužel je procento pokračujících kuřáků vysoké i mezi blízkými osobami, které se o nemocné starají. Až 25 % z nich ani katastrofální zkušenost někoho z příbuzných či přátel neodradí od vytoužené cigarety.

Nepěkné prognózy 

Pokračující kouření u pacienta s rakovinou plic negativně zasahuje do jeho léčebného procesu. Jak přesně?

  • Nikotin, obsažený ve vdechovaném cigaretovém dýmu, se může škodlivě křížit s chemoterapií.
  • Kouření může být i důvodem metastatického rozvoje onemocnění nebo příčinou vzniku nového zhoubného bujení, jako je např. rakovina tlustého střeva, hrtanu či děložního čípku.
  • Dalším důvodem pro odložení cigaret je chronická obstrukční plicní nemoc, která jde často ruku v ruce s rakovinou plic. Hlavním klinickým příznakem je obtížné dýchání, přičemž kouření vše ještě zhoršuje.

Těžký život nemocného kuřáka 

Kouření má i další, velmi závažné odezvy, které ovlivňují kvalitu života nemocného. Častými jevy jsou:

  • ztráta chuti k jídlu,
  • únava a bolesti,
  • kašel, či dokonce vykašlávání krve,
  • nekvalitní spánek,
  • rozvoj úzkostných nebo depresivních stavů.

Ke zhoršení psychického stavu může přispět také fakt, že se nemocnému přestat kouřit nepodařilo, a má proto následně výčitky svědomí.

Pozdě není opravdu nikdy

Je faktem, že oznámení takto závažné diagnózy představuje pro člověka velký stres. Odvykání je pak pro něho minimálně stejně obtížné, ne-li obtížnější, jako pro zbytek populace. Domácí prostředí a zřetelná podpora blízkých jsou pro něho v tomto období nesmírně důležité. Je proto namístě nabídnout pomoc nejen pacientovi samotnému, ale také jeho rodině – společně mohou čelit problému snáze. Zásadní však je, že ani pro jedince s rakovinou plic není pozdě na to, aby skoncoval s kouřením!

(boba)

Zdroj:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři