#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Sklenice piva? O polovinu častější nádor prsu!

I „zdravotní“ sklenice alkoholu denně znatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Obzvláště nebezpečná je kombinace alkoholu a kouření.

I „zdravotní“ sklenice alkoholu denně znatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Obzvláště nebezpečná je kombinace alkoholu a kouření.

Nádor prsu je nejčastějším druhem rakoviny u žen. Příčina jeho vzniku na rozdíl od rizikových faktorů známá není. Těmi jsou vyšší věk, výskyt rakoviny prsu v rodině, dlouhé menstruační období, obezita, nedostatek pohybu, hormonální antikoncepce a také alkohol.

Alkohol: hrozba nejen pro játra

I když alkohol v malém množství svědčí oběhovému systému, pro většinu dalších orgánů a soustav je nevhodný. Alkohol i v malém množství, např. sklenice piva nebo vína denně, prokazatelně zvyšuje naději, že člověk onemocní rakovinou úst, hltanu, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva a rakovinou prsu!

Abstinovat se vyplatí

Bohužel neplatí, že alkohol je nebezpečný jen pro opravdové pijáky. Například ženy, které pily denně půllitr piva, sklenici vína nebo destilátu, postihl nádor prsu 1,5krát častěji než ženy abstinentky. Ženy, které si dlouhodobě dopřávaly tři sklenice alkoholu denně, si nebezpečí vzniku rakoviny prsu zvýšily až dvojnásobně!

Kdo je viník?

Alkoholické nápoje neobsahují „čistý“ líh – kromě etanolu (líh), který zodpovídá za účinky lihovin, obsahují další „dochucovadla“. „Vyvolání nádoru“ je obvykle přisuzováno etanolu, i když není zcela jasné, zda neškodí také dochucovadla. V běžné dávce alkoholu (půllitr piva, sklenice vína, destilátu) je obvykle obsaženo kolem 10 g etanolu. Taková dávka už je nebezpečná, zvýší šanci vzniku rakoviny prsu 1,5krát.

Krev lepší než alkohol

Ani dnes nikdo s jistotou neprokázal způsob, jakým alkohol vyvolává vznik nádorového onemocnění. Dalo by se říci, „že co vědec, to názor“. Zajímavou možností je, že se v alkoholu řada škodlivých látek rozpouští snadněji než ve vodě. A rozpuštěná látka je pro tělo nebezpečnější. Tímto mechanismem se spojení alkoholu a kouření stává obzvláště rizikové. Škodliviny z cigaret se v alkoholu „rozpustí“ a negativně působí znatelně více než škodliviny z cigaret, které se rozpustí ve „vodě“ – tedy v krvi bez alkoholu.

Alkohol také zvyšuje množství estrogenů – ženských pohlavních hormonů – v těle. A estrogeny zase podporují rakovinné bujení v prsu. O další důvod více, proč nechat alkohol alkoholem.

(syna)

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři