Angiografie

Angiografické vyšetření je v principu velice podobné vylučovací urografii. Opět spočívá v podání kontrastní látky do krevního oběhu. V případě angiografie se však požadovaná oblast (kdekoliv na těle) snímkuje prakticky ihned po podání kontrastní látky. Díky tomu se zobrazí cévy, které danou oblastí prochází, protože jimi v okamžiku snímkování protéká kontrastní látka.

Ilustrace

Fotografie byla pořízena v rámci kampaně "Umíme žít naplno!", kterou pořádá pacientské sdružení MammaHELP. To sdružuje pacientky s nádorovým onemocněním prsu.

Výhodou angiografie je skutečnost, že dokáže zobrazit cévní řečiště. Nádory totiž ke svému životu potřebují dostatek krve. Čím rychleji rostou, tím vykazují větší spotřebu živin. Proto si vymíní vznik nových cév, které se na snímku jeví jako charakteristické klubíčko či spletenec.

Rizikem angiografie je stejně jako u urografie možná alergická reakce na kontrastní látku. Proto se i v tomto případě před vyšetřením podává lék na utlumení alergie. Vyšetření se provádí během krátkého pobytu v nemocnici a nalačno. Předchází mu také poměrně podrobné vyšetření vlastností krve.

Angiografie byla dříve hlavní diagnostickou metodou nádorových chorob. V souvislosti s rozvojem metod CT a MR však její význam v současnosti klesá.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.