Časté dotazy

Rakovina prsu:

Je každá bulka v prsu zhoubný nádor?

Ne každá bulka v prsu znamená nádor. Devět z deseti bulek, které si ženy objeví v prsu, je neškodných. Z 90% se jedná o fibrózní změny, kdy se tkáň mění ve vazivo. Tyto změny patří k normálnímu obrazu prsu.

Jak často mám provádět samovyšetření prsu?

Je dobré a hlavně důležité jedenkrát měsíčně, vždy v období po menstruaci, se sama vyšetřit. To znamená v podstatě prohmatat důkladně celý prs, prohlédnout si bradavku, také si prohmatat podpaží. Je důležité si všimnout, zda se nezměnila kůže na prsu anebo nevytéká krev z bradavky.

Ilustrace

Kdy mám navštívit lékaře?

Pokud si všimnete změny oproti minule nebo nahmatáte něco podivného, zajděte k lékaři. Nebojte se, v 90% se nejedná o nic špatného, nic co by vás mohlo ohrozit. Nejhorší, co můžete udělat, je se bát zajít za lékařem. Potom je to strach a nevědomost, která zabíjí.

Která vyšetření a u jakého lékaře mám absolvovat?

Jedině gynekolog může určit, zda je bulka v prsu neškodná. Stoprocentní jistotu dá až odborné vyšetření na ultrazvuku nebo na mamografu. Při každém podezřelém nálezu proto žádejte doporučení na toto vyšetření. U mladých žen je ideální ultrazvuk, jeho nevýhodou ovšem je, že nedovede tak přesně zachytit počáteční stadia nádorů. Ženy nad 40 let chodí na mamograf, který lépe zachytí změny v prsou starších žen. Někdy je vhodné obě vyšetření kombinovat, zvlášť, když není diagnóza jednoznačná.

Nahmatala jsem si bulku po operaci prsu, co s tím?

Po modelační a redukční operaci poprsí dochází k velké tvrobě jizevnatého vaziva v celém operačním poli. Bulka, kterou je možné hmatat je pravděpodobně projizvující se mléčná žláza. Každé jizvení má svůj vývoj, jizva se s přibývajícími měsíci po operaci přeměňuje v normální tkáň. Až asi tak po roce je stav považován za definitivní, stabilizovaný. Je možné, že tato bulka během delší doby alespoň částečně změkne. Přesto, pokud zůstane, nejedná se nic zdraví nebezpečného.

Nahmatám si vždy při menstruaci bulku, která po menstruaci zmizí. O co se jedná?

Může se jednat o konvolut žlázy, která reaguje na hormonální změny při menstruaci. Nejde tedy o nic vážného. Pokud se ovšem bulka zvětšuje, mění nebo začíná bolet, je dobré nechat se vyšetřit lékařem.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.