Co po vyléčení...

Pokud se nádor podaří vyléčit, neznamená to, že si pacient nadobro oddychne od návštěv u onkologa či svého praktického lékaře. Občas se stává, že se po delším bezpříznakovém období nádor znovu objeví a zaútočí s ještě větší vytrvalostí. Proto je nutné pacienta dlouhodobě sledovat.

Ilustrace

Fotografie byla pořízena v rámci kampaně "Umíme žít naplno!", kterou pořádá pacientské sdružení MammaHELP. To sdružuje pacientky s nádorovým onemocněním prsu.

Součástí sledování jsou:

  • pravidelné odběry krve, při kterých se mimo jiné zjišťují změny nádorových markerů; vzestup může znamenat opětovnou aktivaci onemocnění;
  • pravidelné návštěvy u praktického lékaře či onkologa se zhodnocením klinického stavu;
  • pravidelná kontrolní zobrazovací vyšetření; Při nich může být odhaleno, že se někde znovu objevuje nádorový růst;
  • opakovaná endoskopická vyšetření k prohlédnutí místa původního nádoru;
  • pravidelný screening (okultní krvácení, mamografie, odběry moči).

Sledování probíhá i z důvodů zachycení a včasného řešení pozdních důsledků protinádorové léčby. Takovými důsledky mohou být neurologické obtíže, problémy s ledvinami či játry, poruchy imunity, zažívací obtíže, zvýšená křehkost kostí a podobně. Lékař, ke kterému chodí vyléčený onkologický pacient na kontroly, si tato rizika uvědomuje a cíleně po nich pátrá. Proto je důležité podrobně mu popisovat svůj zdravotní stav a nic nezamlčovat. Následky protinádorové léčby se řeší snáze, pokud se odhalí včas.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.