Diagnóza

Všem, v jejichž rodině (matka, otec, sestra, bratr) se vyskytla rakovina, se doporučuje naplno využít všech preventivních programů cílených na včasný záchyt přednádorových stavů a nádorových onemocnění. Prevence je však určena všem a osoby starší 50 let by měly pro včasný záchyt kolorektálního karcinomu každoročně absolvovat alespoň test na okultní krvácení, který mají plně hrazený. Některé zdravotní pojišťovny tento výkon hradí už od 40 let.

Ilustrace

Preventivní onkologické vyšetření by také mělo být součástí každé preventivní prohlídky. Lékař by se měl pacientů ptát na rodinný výskyt nádorů, na přítomnost příznaků, vyšetřit břicho a konečník. U rizikových pacientů se provádí i další vyšetření, například stanovení onkologických markerů (vyšetření krve na přítomnost látek spojených s nádorovými onemocněními) nebo preventivní koloskopie (endoskopické vyšetření tlustého střeva).

Diagnostických metod je velké množství a měly by být voleny individuálně podle potřeb pacienta. Pro zobrazení nádorů se používají zejména:

  • koloskopie – endoskopické vyšetření tlustého střeva (invazivní vyšetření, při kterém se konečníkem zavádí do střeva ohebná hadice s kamerou, umožňuje i odebrání vzorku nebo odstranění benigního útvaru);
  • virtuální koloskopie – neinvazivní vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci, které poskytuje trojrozměrný obraz srovnatelný s koloskopií, ale bez možnosti odebrat vzorek nebo odstranit benigní útvary;
  • dvojkontrastní irrigografie – rentgenové vyšetření s dvojí náplní střeva (kontrastní látka + vzduch);
  • transrektální ultrazvuk – ultrazvukové vyšetření konečníku za pomoci zavedení speciální sondy.

Po potvrzení přítomnosti nádoru je nutné provést další vyšetření zaměřená na určení typu nádoru a zjištění stadia nemoci. Ke správné volbě terapie je nutné i genetické vyšetření buněk nádoru.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.