Koloskopie

Koloskopie je endoskopické vyšetření. Spočívá v zavedení duté trubice (kolonoskopu) do řitního otvoru a dále až do tlustého střeva. Uvnitř kolonoskopu je kromě optických vláken, která přenášejí obraz nitra střeva na obrazovku, také kanálek, kterým lze zavádět různé nástroje.

Ilustrace

Výhodou koloskopie jsou její široké možnosti. Umožňuje vidět povrch střevní sliznice, takže jakýkoliv zde rostoucí nádor je možné poznat. Navíc může lékař odebrat ze stěny střeva kousek tkáně na vyšetření mikroskopem. To již odhalí, jestli je nádorový útvar benigní, či maligní, což je velmi důležité pro doporučení dalšího postupu.

Pokud má pacient ve střevě benigní útvar (třeba polyp), lze jej při kolonoskopii navíc i odstranit, aniž by bylo nutné podstupovat velkou chirurgickou operaci v celkové narkóze. Vyšetření i případný malý zákrok mohou být docela nepříjemné, proto se krátce předtím podávají pacientovi tlumivé léky.

Před koloskopií je potřeba se důkladně vyprázdnit, aby bylo tlusté střevo očištěno od stolice. Lékař, který vás na vyšetření objednává, by vám měl dát přesné instrukce. Den před vyšetřením se obvykle jí k obědu již jen lehké jídlo. Odpoledne se potom požije projímadlo a dostatek tekutin. Je vhodné tento čas strávit doma, protože vyprazdňování je opravdu důkladné a časté.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.