Naučte se poslouchat své tělo a podpořte výzkum proti rakovině

Impuls.cz, 13. 5. 2009

Dnes můžete udělat dobrou věc pro českou vědu. Pokud si koupíte od dobrovolníků žlutou květinu – měsíček lékařský s hnědou stužkou, pak podpoříte výzkum rakoviny.

Podpořte sbírku Ligy proti rakovině

Sbírku každoročně pořádá 13. května Liga proti rakovině. V současné době medicínská léčba nádorů pokročila do stádia, že se mnoho nemocných vyléčí, v Česku je to dokonce 47 procent nemocných.

V ČR ročně dostane rakovinu zhruba 70 tisíc lidí a téměř 28 tisíc na ni zemře. V roce 2005 žilo v ČR 380 tisíc osob, kteří mají nebo v minulosti měli zhoubný nádor.

Info weby o rakovině:

Liga proti rakovině
Rakovina na Wikipedii
Rakovina a její léčba
Liga proti rakovině Brno
ARCUS - ONKO CENTRUM

Jsme první v rakovině tlustého střeva

Velkým strašákem se v posledních dvaceti letech stala rakovina tlustého střeva, ve kterém držíme smutné prvenství.

Podle informačního letáku Ligy proti rakovině v České republice tak za posledních padesát let vzrostly počty pacientů i zemřelých na rakovinu tlustého střeva i konečníku takřka na trojnásobek.

Prevence se vám vyplatí

Důležitými faktory při vzniku rakoviny hrají kromě genetických dispozic, věku, dlouhodobějšího užívání hormonů (např. antikoncepce) i nezdravý životní styl (kouření, nezdravá strava, nedostatek pohybu …).

Strava je nejdůležitějším rizikovým faktorem, ale v těsném závěsu za ní je kouření. Kouření zvyšuje u některých nádorů jejich riziko až několikanásobně (riziko úmrtí na karcinom plic je u muže kuřáka vyšší 23krát).

Dále bychom neměli zapomínat na pravidelné návštěvy specialistů – podstupovat pravidelné gynekologické prohlídky, samovyšetření prsu ….

Samozřejmostí jsou i testy krve ve stolici, které jsou často předzvěstí již zmíněné rakoviny tlustého střeva anebo konečníku. Lidé nad padesát let mají toto vyšetření zdarma, od července ho totiž hradí zdravotní pojišťovny.

Díky nezdravému životnímu stylu většiny z nás je riziko vzniku nádoru větší a proto bychom měli své tělo poslouchat více a podstupovat zmíněnou prevenci. Co takhle začít třeba dnes?

Zdroje: Liga proti rakovině, www.lecba-rakoviny.cz, Wikipedia.org


ARCHIV

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.