Ceskenoviny.cz, 27. 5. 2008 V ČR ročně umírá na rakovinu více než 28 tisíc lidí. Každý rok zemře na nádorové onemocnění přibližně každý třístý Čech a čtyřstá Češka. Nádory plic, které jsou nejčastějšími nádory mužů, si ročně vyžádají 7,7 % ze všech mužských úmrtí (včetně úrazů a dalších chorob). " /> Nové internetové stránky pro pacienty s rakovinou a jejich blízké - Rakovina a její léčba

Nové internetové stránky pro pacienty s rakovinou a jejich blízké

Ceskenoviny.cz, 27. 5. 2008

V ČR ročně umírá na rakovinu více než 28 tisíc lidí. Každý rok zemře na nádorové onemocnění přibližně každý třístý Čech a čtyřstá Češka. Nádory plic, které jsou nejčastějšími nádory mužů, si ročně vyžádají 7,7 % ze všech mužských úmrtí (včetně úrazů a dalších chorob). U žen jsou nejčastější nádory prsu s 3,5 % všech úmrtí.

Česká republika je navíc světovým rekordmanem v počtu nádorů tlustého střeva a rekta - onemocní jimi jeden Čech z 1280. Ani rakovina ledvin není zanedbatelným problémem: u českých mužů je v žebříčku výskytu na čtvrtém místě.

Nové internetové stránky www.lecba-rakoviny.cz proto přinášejí informace nejen o tom, co nádorové onemocnění je, jak vzniká, u koho je riziko vzniku vyšší nebo jaké jsou možnosti léčby, ale zejména o včasné prevenci a diagnostice.

Vyslechnutí diagnózy rakovina je velmi stresujícím momentem v životě člověka. Nový web si klade za cíl pomoci pacientům v boji s tímto zákeřným onemocněním. Internet jim umožní seznámit se s lidmi s podobnými obtížemi a zkušenostmi, objednat si vzdělávací materiály, vyhledat lékařské centrum, lékaře nebo pacientské centrum nejbližší jejich místu bydliště. Kromě pacientů a jejich lékařů na stránkách najde pomoc i rodina a lidé, kteří o nemocného každodenně pečují. Jsou totiž vystaveni vysoké psychické zátěži a i oni často potřebují pomoc.

Prevence

Nemoci je vždy lepší předcházet než ji následně léčit. Nejdůležitější je prevence. U nádorových onemocnění patří mezi hlavní preventivní opatření zdravý životní styl, dostatek pohybu, vyhýbání se nadměrným zlozvykům (cigarety, alkohol) a omezení rizik prostředí (znečištění, rizikové povolání).

Nejrizikovější faktory související se vznikem rakovinného bujení:

  • nadváha a obezita
  • konzumace nedostatečného množství čerstvého ovoce a zeleniny
  • nedostatek pohybu
  • kouření
  • alkohol
  • nechráněný sex a rizikové sexuální chování
  • znečištění vzduchu ve velkých městech
  • přítomnost kouře ze spalování pevných paliv v domácnosti

Se zhoubným nádorovým bujením se v mnoha případech dá úspěšně bojovat. Podmínkou je jeho včasná diagnostika a léčba. Pokud budete dbát na zdravý životní styl a prevenci, výrazně tím snížíte riziko vzniku rakoviny. Více informací najdete na www.lecba-rakoviny.cz.


ARCHIV

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.