10 mýtů o rakovině plic

Kolik zdrojů, tolik různých informací – o citlivých tématech, mezi které rakovina bezesporu patří, to platí dvojnásob. Přečtěte si deset nejrozšířenějších pověr o této zrádné nemoci.

10 mýtů o rakovině plic

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Mýtus 1 – Po letech kouření je poškození plic nevratné

Skutečnost: Nikdy není pozdě na to, abyste přestali. Pár dní po odhození poslední cigarety se zlepšuje krevní oběh a plicní funkce. Po roce bez cigarety jsou plíce téměř jako nové. A postupně se snižuje i riziko rakoviny plic.

Mýtus 2 – Lehké cigarety jsou bezpečnější

Skutečnost: Cigarety lehké, ultralehké i s nízkým obsahem dehtu jsou škodlivé stejně jako ty ostatní. Navíc pozor na mentolové cigarety, které díky pocitu chladu a osvěžení umožňují kuřákům hlubší vdechnutí cigaretového kouře. Kromě větší škodlivosti je také těžší po nich přestat kouřit.

Mýtus 3 – Kouření marihuany nezvyšuje riziko rakoviny plic

Skutečnost: Kouřením marihuany si koledujete o rakovinu také. Navíc lidé, kteří kouří marihuanu, kouří i normální cigarety. A marihuana znásobuje účinky dehtu a dalších rakovinotvorných látek v cigaretách.

Mýtus 4 – Umělé vitamínové doplňky a antioxidanty chrání před rakovinou

Skutečnost: Přírodní antioxidanty a vitamíny v ovoci a zelenině skutečně chrání před rakovinu. Ale co se týče umělých doplňků, některé z nich, jako např. beta-karoteny, naopak riziko rakoviny zvyšují.

Mýtus 5 – Dýmky a doutníky rakovinu plic nezpůsobují

Skutečnost: Nejen že způsobují rakovinu plic stejně jako cigarety, navíc zvyšují riziko rakoviny dutiny ústní, krku a jícnu. Dýmky a doutníky jsou tedy ještě nebezpečnější.

Mýtus 6 – Rakovinu plic způsobuje pouze kouření cigaret a nic jiného

Skutečnost: Hned druhým rizikem pro rakovinu plic je radon, vyzařující z půdy. Radon dokáže prosakovat i přes zdi, a proto je nutné jej před započetím stavby domu měřit.

Mýtus 7 – Rakovinu plic způsobuje i mastek

Skutečnost: mastek neboli talek je minerál používaný v mnoha průmyslových odvětvích. Nebyla zjištěna žádná souvislost s jeho používáním a rakovinou plic. Velmi nebezpečné pro vznik rakoviny plic jsou azbest a vinylchlorid.

Mýtus 8 – Při zjištění rakoviny plic je už zbytečné přestat kouřit

Skutečnost: Právě naopak. Pokud pokračujete s kouřením cigaret, snižujete tím účinky léčby. Po operacích rakoviny plic se u kuřáků rána na plicích daleko hůře hojí.

Mýtus 9 – Cvičení nijak neovlivňuje riziko rakoviny plic

Skutečnost: Pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko rakoviny plic až o 20 %. Navíc se zlepšují dechové a srdeční funkce.

Mýtus 10 – Znečištění ovzduší je hlavní příčinou rakoviny plic

Skutečnost: Venkovní ovzduší znečištěné smogem a kouřem je zodpovědné jen za 5 % rakovin plic, a to ještě v nejvíce znečištěných městech. Hlavním zabijákem je samozřejmě kouření.

(ercp)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5

Čtěte dále
Onkologičtí pacienti mají naději na uzdravení. Na rozdíl od mnoha jiných

Onkologičtí pacienti mají naději na uzdravení. Na rozdíl od mnoha jiných

Právě jste slyšeli nejstrašnější diagnózu na světě. Přesto zkuste nepropadat panice. V současnosti se totiž velká většina nádorů dá...

Rakovina prsu

Rakovina prsu

Nádory prsu jsou nejčastější příčinou nádorové úmrtnosti u českých žen, a proto představují závažný zdravotní problém. Nádory prsu se...

Rakovina ledvin: tichý nepřítel

Rakovina ledvin: tichý nepřítel

Téměř všechny nádory tohoto párového orgánu vznikají z buněk, které vystýlají drobounké vývodné kanálky ledvin. Naštěstí se většinu těchto nádorů podaří objevit...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.