10 mýtů o rakovině plic

Kolik zdrojů, tolik různých informací – o citlivých tématech, mezi které rakovina bezesporu patří, to platí dvojnásob. Přečtěte si deset nejrozšířenějších pověr o této zrádné nemoci.

10 mýtů o rakovině plic

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Mýtus 1 – Po letech kouření je poškození plic nevratné

Skutečnost: Nikdy není pozdě na to, abyste přestali. Pár dní po odhození poslední cigarety se zlepšuje krevní oběh a plicní funkce. Po roce bez cigarety jsou plíce téměř jako nové. A postupně se snižuje i riziko rakoviny plic.

Mýtus 2 – Lehké cigarety jsou bezpečnější

Skutečnost: Cigarety lehké, ultralehké i s nízkým obsahem dehtu jsou škodlivé stejně jako ty ostatní. Navíc pozor na mentolové cigarety, které díky pocitu chladu a osvěžení umožňují kuřákům hlubší vdechnutí cigaretového kouře. Kromě větší škodlivosti je také těžší po nich přestat kouřit.

Mýtus 3 – Kouření marihuany nezvyšuje riziko rakoviny plic

Skutečnost: Kouřením marihuany si koledujete o rakovinu také. Navíc lidé, kteří kouří marihuanu, kouří i normální cigarety. A marihuana znásobuje účinky dehtu a dalších rakovinotvorných látek v cigaretách.

Mýtus 4 – Umělé vitamínové doplňky a antioxidanty chrání před rakovinou

Skutečnost: Přírodní antioxidanty a vitamíny v ovoci a zelenině skutečně chrání před rakovinu. Ale co se týče umělých doplňků, některé z nich, jako např. beta-karoteny, naopak riziko rakoviny zvyšují.

Mýtus 5 – Dýmky a doutníky rakovinu plic nezpůsobují

Skutečnost: Nejen že způsobují rakovinu plic stejně jako cigarety, navíc zvyšují riziko rakoviny dutiny ústní, krku a jícnu. Dýmky a doutníky jsou tedy ještě nebezpečnější.

Mýtus 6 – Rakovinu plic způsobuje pouze kouření cigaret a nic jiného

Skutečnost: Hned druhým rizikem pro rakovinu plic je radon, vyzařující z půdy. Radon dokáže prosakovat i přes zdi, a proto je nutné jej před započetím stavby domu měřit.

Mýtus 7 – Rakovinu plic způsobuje i mastek

Skutečnost: mastek neboli talek je minerál používaný v mnoha průmyslových odvětvích. Nebyla zjištěna žádná souvislost s jeho používáním a rakovinou plic. Velmi nebezpečné pro vznik rakoviny plic jsou azbest a vinylchlorid.

Mýtus 8 – Při zjištění rakoviny plic je už zbytečné přestat kouřit

Skutečnost: Právě naopak. Pokud pokračujete s kouřením cigaret, snižujete tím účinky léčby. Po operacích rakoviny plic se u kuřáků rána na plicích daleko hůře hojí.

Mýtus 9 – Cvičení nijak neovlivňuje riziko rakoviny plic

Skutečnost: Pravidelná fyzická aktivita snižuje riziko rakoviny plic až o 20 %. Navíc se zlepšují dechové a srdeční funkce.

Mýtus 10 – Znečištění ovzduší je hlavní příčinou rakoviny plic

Skutečnost: Venkovní ovzduší znečištěné smogem a kouřem je zodpovědné jen za 5 % rakovin plic, a to ještě v nejvíce znečištěných městech. Hlavním zabijákem je samozřejmě kouření.

(ercp)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5

Čtěte dále
Platíme za blahobyt rakovinou?

Platíme za blahobyt rakovinou?

Nádorová onemocnění nejsou v dnešní době žádnou výjimkou. Jejich výskyt a závažnost jsou naopak tak velkými problémy, že jsou...

15 symptomů, které mohou signalizovat rakovinu aneb Co ženy přehlížejí

15 symptomů, které mohou signalizovat rakovinu aneb Co ženy přehlížejí

Ženy se obvykle o své zdraví zajímají více než muži a také možných příznaků nádorového onemocnění si všimnou dříve....

Co potřebujete vědět o nádorech ledvin II. – Vyšetření a léčba

Co potřebujete vědět o nádorech ledvin II. – Vyšetření a léčba

Pokud se u vás objeví podezření na zhoubný nádor ledvin, je nutné provést vyšetření, které diagnózu vyvrátí, nebo potvrdí....

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.