15 symptomů, které mohou signalizovat rakovinu aneb Co muži přehlížejí

Jen velmi málo mužů má v oblibě návštěvy lékaře a zdravotnických zařízení. Prevence rakoviny je však oblast, kde se vyplatí překonat nechuť a umožnit profesionálům včas odhalit počínající onemocnění.

15 symptomů, které mohou signalizovat rakovinu aneb Co muži přehlížejí

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Pokud se léčba rakoviny zahájí včas, šance na úplné vyléčení jsou mnohonásobně větší než u pokročilých případů.

Informujte alespoň partnerku

Kromě dodržování běžných preventivních prohlídek u praktického lékaře by měli muži věnovat pozornost specifickým příznakům, které mohou signalizovat potenciální zdravotní problém. Jestliže u sebe muž zpozoruje některé z následujících znamení, měl by lékaře navštívit co nejdříve. A pokud přece jen nedokáže překonat svůj odpor k bílému plášti, nechť o svém problému řekne alespoň partnerce. Podle zkušeností odborníků jsou to totiž právě ženy, které své muže často přinutí navštívit lékaře včas.

Patnáct příznaků, které by muži neměli přehlédnout

 • Bulka nebo jiný útvar v oblasti prsou – ano, i muži mohou onemocnět rakovinou prsu.
 • Déletrvající bolest neznámého původu – i když většina našich bolestí není způsobena zhoubným nádorem, u jakékoli chronické bolesti je nutné zjistit její příčinu.
 • Změny nebo nové útvary na varlatech – rakovina varlat je nejčastější u mladých mužů mezi 29. a 40. rokem věku.
 • Zvětšení lymfatických uzlin – obvykle se jedná o známku probíhající infekce nebo zánětu, ale zvětšené uzliny mohou signalizovat i rakovinové bujení.
 • Dlouhodobě zvýšená teplota neznámého původu – stejně jako bolest, také chronicky zvýšená teplota si žádá lékařské vyšetření a objasnění pravé příčiny.
 • Samovolné ubývání na váze – většina z nás nehubne příliš snadno. Pokud ano, může to signalizovat vážný zdravotní problém.
 • Hlodavá bolest břicha, která může být provázena depresemi – rakovina slinivky se zpravidla projeví poměrně pozdě. Signalizují ji bolesti břicha a u některých lidí se mohou objevit i depresivní stavy.
 • Nevysvětlitelná únava – na únavu si stěžuje mnoho lidí a většinou nemá s rakovinou nic společného. Jestliže vám však nepomáhá ani dovolená nebo pořádný odpočinek, je čas navštívit lékaře.
 • Chronický kašel – pokud kašlete déle než tři nebo čtyři týdny, přestaňte nakupovat sirup a obraťte se na odborníka. Může se jednat o projev vážnějšího onemocnění.
 • Obtížné polykání – může se objevit u některých druhů rakoviny, především rakoviny jícnu.
 • Změny na kůži – mateřská znaménka, ale i jakékoli barevné změny na kůži by měly být pod pečlivým dohledem. Pokud se začnou měnit, ukažte je kožnímu lékaři.
 • Krev ve zvratcích, hlenech, moči nebo stolici – jakákoli krev v místech, kde by neměla být, si zaslouží rychlé lékařské vyšetření.
 • Změny ústní sliznice – zvláště kuřáci by si měli všimnout případných bílých skvrn na sliznici uvnitř úst. Mohou signalizovat počínající zhoubné bujení.
 • Problémy s močením – často jsou způsobené pouhým zvětšením prostaty, avšak rakovina prostaty je rovněž poměrně časté onemocnění.
 • Zažívací obtíže neznámé příčiny – pokud se problémy se zažíváním nebo vyprazdňováním objevují pravidelně, mohou být projevem rakoviny zažívacího traktu.

(vek)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Vědci zjistili, proč rakovina ledvin často odolává léčbě

Vědci zjistili, proč rakovina ledvin často odolává léčbě

Nádory ledvin patří mezi poměrně častá zhoubná onemocnění a dokážou pořádně potrápit jak pacienty, tak lékaře při jejich léčbě....

Transplantace ledvin: život po zákroku

Transplantace ledvin: život po zákroku

Existuje celá řada doporučení a rad pro lidi, kteří podstoupili transplantaci ledviny. Pojďme se společně podívat na 7 nejobecnějších...

Rakovina a její příznaky

Rakovina a její příznaky

Rakovina je onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovanému růstu určité skupiny buněk. Obecně lze říci, že u každého typu...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.