15 symptomů, které mohou signalizovat rakovinu aneb Co muži přehlížejí

Jen velmi málo mužů má v oblibě návštěvy lékaře a zdravotnických zařízení. Prevence rakoviny je však oblast, kde se vyplatí překonat nechuť a umožnit profesionálům včas odhalit počínající onemocnění.

15 symptomů, které mohou signalizovat rakovinu aneb Co muži přehlížejí

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Pokud se léčba rakoviny zahájí včas, šance na úplné vyléčení jsou mnohonásobně větší než u pokročilých případů.

Informujte alespoň partnerku

Kromě dodržování běžných preventivních prohlídek u praktického lékaře by měli muži věnovat pozornost specifickým příznakům, které mohou signalizovat potenciální zdravotní problém. Jestliže u sebe muž zpozoruje některé z následujících znamení, měl by lékaře navštívit co nejdříve. A pokud přece jen nedokáže překonat svůj odpor k bílému plášti, nechť o svém problému řekne alespoň partnerce. Podle zkušeností odborníků jsou to totiž právě ženy, které své muže často přinutí navštívit lékaře včas.

Patnáct příznaků, které by muži neměli přehlédnout

 • Bulka nebo jiný útvar v oblasti prsou – ano, i muži mohou onemocnět rakovinou prsu.
 • Déletrvající bolest neznámého původu – i když většina našich bolestí není způsobena zhoubným nádorem, u jakékoli chronické bolesti je nutné zjistit její příčinu.
 • Změny nebo nové útvary na varlatech – rakovina varlat je nejčastější u mladých mužů mezi 29. a 40. rokem věku.
 • Zvětšení lymfatických uzlin – obvykle se jedná o známku probíhající infekce nebo zánětu, ale zvětšené uzliny mohou signalizovat i rakovinové bujení.
 • Dlouhodobě zvýšená teplota neznámého původu – stejně jako bolest, také chronicky zvýšená teplota si žádá lékařské vyšetření a objasnění pravé příčiny.
 • Samovolné ubývání na váze – většina z nás nehubne příliš snadno. Pokud ano, může to signalizovat vážný zdravotní problém.
 • Hlodavá bolest břicha, která může být provázena depresemi – rakovina slinivky se zpravidla projeví poměrně pozdě. Signalizují ji bolesti břicha a u některých lidí se mohou objevit i depresivní stavy.
 • Nevysvětlitelná únava – na únavu si stěžuje mnoho lidí a většinou nemá s rakovinou nic společného. Jestliže vám však nepomáhá ani dovolená nebo pořádný odpočinek, je čas navštívit lékaře.
 • Chronický kašel – pokud kašlete déle než tři nebo čtyři týdny, přestaňte nakupovat sirup a obraťte se na odborníka. Může se jednat o projev vážnějšího onemocnění.
 • Obtížné polykání – může se objevit u některých druhů rakoviny, především rakoviny jícnu.
 • Změny na kůži – mateřská znaménka, ale i jakékoli barevné změny na kůži by měly být pod pečlivým dohledem. Pokud se začnou měnit, ukažte je kožnímu lékaři.
 • Krev ve zvratcích, hlenech, moči nebo stolici – jakákoli krev v místech, kde by neměla být, si zaslouží rychlé lékařské vyšetření.
 • Změny ústní sliznice – zvláště kuřáci by si měli všimnout případných bílých skvrn na sliznici uvnitř úst. Mohou signalizovat počínající zhoubné bujení.
 • Problémy s močením – často jsou způsobené pouhým zvětšením prostaty, avšak rakovina prostaty je rovněž poměrně časté onemocnění.
 • Zažívací obtíže neznámé příčiny – pokud se problémy se zažíváním nebo vyprazdňováním objevují pravidelně, mohou být projevem rakoviny zažívacího traktu.

(vek)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Rakovina na červeném koberci: celebrity, které vyhrály boj se zákeřnou nemocí

Rakovina na červeném koberci: celebrity, které vyhrály boj se zákeřnou nemocí

Rakovina si své oběti nevybírá podle stavu finančního konta, dosažených úspěchů či společenské oblíbenosti. Mezi nemocnými se tak nezřídka...

Způsobuje antikoncepce rakovinu?

Způsobuje antikoncepce rakovinu?

Stále není jasné, co je příčinou zhoubného bujení. Odborníci v současné době zjišťují, zda ve vzniku rakoviny hraje nějakou...

Chci zpět svoje prsa!

Chci zpět svoje prsa!

Součástí léčby rakoviny prsu může být jeho operativní odnětí. To se v některých závažných případech provádí i preventivně. Odstranění...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.