7 tipů, jak snížit riziko vzniku rakoviny plic

Neexistuje žádný zaručený způsob, jak se vyhnout rakovině plic. Riziko jejího vzniku však můžete snížit dodržováním následujících pravidel.

7 tipů, jak snížit riziko vzniku rakoviny plic

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
  1. Nezačínejte kouřit. Jestliže jste nikdy nekouřili, nezačínejte. Také svým dětem vysvětlete, že cigarety zvyšují riziko vzniku rakoviny plic. Mluvte o nebezpečí kouření s dětmi dříve, než jim vrstevníci začnou nabízet první cigarety. Učte je i způsobům, jak cigaretu odmítnout.
  2. Přestaňte kouřit. Jste-li kuřák, skončete s tímto zlozvykem co nejdříve. Jedině tak snížíte nebezpečí vzniku rakoviny plic, přestože jste třeba kouřili léta. Poraďte se s lékařem o možnostech a pomůckách, které vám pomohou přestat kouřit. Patří mezi ně náhradní nikotinové produkty, léky a podpůrná terapie (např. jóga).
  3. Vyvarujte se pasivního kouření. Pokud žijete nebo pracujete s kuřákem, vyzvěte ho, aby přestal. Nebo ho požádejte, aby kouřil venku. Nezdržujte se v místech, kde lidé kouří.
  4. Nechte si otestovat svůj domov na radon. Objednejte si do domácnosti kontrolu množství radonu, zvlášť pokud žijete v některé z oblastí, kde je radon problém (najdete na tzv. radonových mapách na internetu). Ohledně testování a případného snížení vysoké hladiny radonu se poraďte s příslušnými odborníky.
  5. Vyhýbejte se rakovinotvorným látkám (karcinogenům) v práci. Dodržujte veškerá opatření na ochranu před jedovatými chemikáliemi. Dodržujte předpisy svého zaměstnavatele. Například vždy noste ochrannou masku a další osobní ochranné pracovní prostředky. Zeptejte se svého lékaře, co víc můžete udělat, abyste se v práci ochránili. Riziko poškození plic z karcinogenů na pracovišti roste, pokud kouříte.
  6. Jezte hodně zeleniny a ovoce. Vybírejte si zdravou stravu s různými druhy čerstvého ovoce a zeleniny. Přírodní zdroje vitaminů a minerálů jsou nejlepší. Naopak se vyhýbejte vysokým dávkám vitaminů ve formě tablet, protože mohou být zdraví škodlivé. Odborníci například dospěli k závěru, že potravinové doplňky s obsahem beta-karotenu zvyšují u těžkých kuřáků riziko rakoviny plic.
  7. Aktivně sportujte. Pěstujte nějakou formu fyzické aktivity, nejlépe každý den. Střídejte sporty. Věnujte se plavání, běhu, jízdě na kole. Někdy stačí jít se po práci na půl hodiny projít do parku nebo vyvenčit domácího mazlíčka.

(hah)

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Biologická léčba rakoviny – u jakých nádorů funguje?

Biologická léčba rakoviny – u jakých nádorů funguje?

Cílená terapie je jednou z nejmodernějších metod řešení rakoviny, ale i jiných nemocí. Kromě vysoké účinnosti je jejím nejdůležitějším...

Naučte se samovyšetření prsu

Naučte se samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu má nezastupitelné místo v diagnostice nádorů prsu. Mělo by se proto stát součástí osobní hygieny každé ženy....

Rakovina tlustého střeva drží v Česku smutné prvenství, navíc s velkou záhadou!

Rakovina tlustého střeva drží v Česku smutné prvenství, navíc s velkou záhadou!

Kolorektální karcinom je skutečnou hrozbou. Jak jsme na tom v porovnání se světem a proč lidí s tímto onemocněním...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.