Biopsie – hodina pravdy nejen u bulek v prsu

Je to zhoubný nádor, nebo není? Rozhodnout může jen jediný typ vyšetření – biopsie. Jak se provádí a co všechno se dá z výsledků vyčíst?

Biopsie – hodina pravdy nejen u bulek v prsu

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Biopsie znamená odběr kousku tkáně, který lékaři potřebují detailně prozkoumat. V případě podezření na rakovinu prsu je to nejčastěji bulka, o jejíž struktuře se chtějí přesvědčit.

Samozřejmě určitou představu o zhoubnosti nebo nezhoubnosti podezřelého útvaru mají lékaři už před biopsií. Ale na představu a domněnky spoléhat nemohou. Musejí mít jistotu. A tu jim poskytne teprve odběr kousku tkáně z problematického místa a následné vyšetření pod mikroskopem.

Odběr tkáně se nejčastěji provádí některou z těchto metod:

 • Nasátí tenkou jehlou (injekční). Používá se především u útvarů, které obsahují tekutinu. Ta se odsaje a k vyšetření se získá droboučký kousek tkáně.
 • Odběr válečku tkáně speciální, širší bioptickou jehlou; provádí se v místním znecitlivění.
 • Chirurgické vynětí ložiska.

O volbě metody rozhoduje charakter, velikost a umístění útvaru.

80 % nálezů je negativních

Odebraný kousek tkáně potom putuje na histopatologické vyšetření, tedy pod mikroskop. Jaké mohou být výsledky?

 1. Rakovinné buňky nebyly nalezeny. Tento verdikt zazní u 80 % biopsií. I když je nález negativní, může vás lékař požádat, abyste k němu chodila na pravidelné kontrolní prohlídky. Nebraňte se, jde o vaše bezpečí.
 2. Rakovinné buňky byly nalezeny. V tomto případě očekávejte sérii dalších vyšetření, která nález upřesní a doplní o další důležité údaje.
 3. Pokud byla biopsie provedena chirurgicky, zásadní informací je také to, jestli byl útvar odstraněn celý. Každé podezřelé ložisko se odstraňuje včetně jakéhosi „bezpečnostního lemu“, který je v ideálním případě složen ze zdravé tkáně:
  • Negativní okraj znamená, že je nádor odstraněn celý, v bezpečnostním lemu jsou jen zdravé buňky a neexistují náznaky, že by se bujení šířilo mimo odstraněnou oblast.
  • Pozitivní okraj znamená, že jsou rakovinné buňky přítomny v bezprostřední blízkosti řezu. To znamená značnou pravděpodobnost, že útvar nebyl odstraněn celý a šíří se mimo oblast svého prvotního ložiska.
  • Výsledek může být i někde mezi. Jestliže je okraj zdravý, ale tenký (méně než 3 milimetry), nelze s takovou jistotou říci, že je vše v pořádku, i když je to možné.

Ať budou vaše výsledky jakékoli, nepropadejte panice. O zdraví se někdy musí bojovat, ale vždy to stojí za to.

(pez)

Zdroj:
www.nationalbreastcancer.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Bojíte se rakoviny prsu? Jděte na mamograf!

Bojíte se rakoviny prsu? Jděte na mamograf!

Karcinom prsu je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění na celém světě. Ačkoliv se týká hlavně žen, nebývají ušetřeni ani...

Pití kávy chrání před rakovinou úst. Kofeinem to ale není

Pití kávy chrání před rakovinou úst. Kofeinem to ale není

Káva, nápoj téměř božský a zároveň občas zatracovaný. Obsahuje však mnoho látek, jež mohou být výrazným přínosem i v...

 Častá konzumace některých uzenin zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře

Častá konzumace některých uzenin zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře

Máte rádi uzeniny? Pak buďte obezřetní. Tyto výrobky nikdy nepatřily mezi ty, které by lékaři a dietologové doporučovali, a...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.