Boj s rakovinou: klasiku lze kombinovat s terapeutickými novinkami

Úspěšně léčit, nebo dokonce vyléčit onkologické onemocnění není jednoduchá záležitost. Volba medicínského postupu závisí na typu rakoviny, jejím rozsahu a rozšíření v těle. Často se stává, že jen jedna metoda nestačí a lékaři musí přidat další.

Boj s rakovinou: klasiku lze kombinovat s terapeutickými novinkami

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Rakovinu lze řešit různými způsoby. K základním směrům onkologické terapie patří:

 • chirurgická léčba – některé tumory je možné odstranit touto cestou;
 • chemoterapie  metoda využívá farmaka ničící rakovinou změněné buňky, případně bránící jejich množení. Uplatňuje se zde mnoho skupin léčiv, která jsou pro své různé vlastnosti často i kombinována. Výběr závisí zejména na typu onemocnění;
 • radioterapie – využívají se vysokoenergetické zářiče pro ozáření tumorózního ložiska, což ničí rakovinné buňky nebo brání jejich množení.

Nadějné novinky

Další, moderní metody léčby rakoviny zavedené do klinické praxe, jsou následující.

 • Transplantace kmenových buněk. Chemoterapie ve vysokých dávkách může poškozovat kostní dřeň a vést k rozvoji onemocnění krve. Pokud je ale po léčbě pacientům transplantována zdravá kostní dřeň, může se riziko vzniku onemocnění snížit.
 • Hormonální terapie. Využívá léky blokující receptory pro hormony a brání tak jejich účinku. Tato léčba může být použita při řešení tzv. hormon-senzitivních nádorů, například u rakoviny prsu či prostaty.
 • Imunoterapie. Stimuluje imunitní systém pacienta k boji proti zhoubnému bujení. Specifičtější terapie je potom ta, která využívá protilátky, jež napadají a ničí určité rakovinné buňky.
 • Genová terapie. Jde o novou oblast, která by mohla přinést další možnosti léčby. Probíhají výzkumy k nalezení cest blokujících, opravujících či nahrazujících abnormální geny v rakovinou změněných buňkách.

Účinné kombinace 

Během léčby některých druhů onkologických onemocnění může být využíváno i více možností. Takové kombinace se aplikují tehdy, když se díky nim zvyšují šance pacienta na vyléčení nebo klesá riziko výskytu možných komplikací. Jako příklad lze uvést chirurgické odstranění mízních uzlin z krku po ozáření tumorů v oblasti úst či hrdla. V tomto případě se operace provádí kvůli snížení rizika recidivy onemocnění v oblasti krku. Podobné je to i s tzv. adjuvantní (pomocnou) radioterapií při léčbě rakoviny konečníku. Konečník je před operací ozářen, čímž klesá nebezpečí návratu nemoci, zvyšuje se pravděpodobnost úspěchu a snižuje riziko zavedení permanentní kolostomie (vývodu).

Informovanost je základ

Předtím, než je jakákoliv léčba zahájena, odborník pacientovi i rodině vysvětlí:

 • jaká je doporučená terapie pro stávající onemocnění,
 • proč je tato léčba nejvhodnější,
 • které procedury bude nutné podstoupit,
 • jaké jsou možné nežádoucí účinky,
 • co lze od zvolené terapie očekávat. 

(cean)

Zdroje:
http://patient.info
http://radonc.med.ufl.edu

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Ochrana střeva aneb Jak se vyhnout kolorektálnímu karcinomu

Ochrana střeva aneb Jak se vyhnout kolorektálnímu karcinomu

Karcinom tlustého střeva patří mezi nejčastější nádorová onemocnění. Tento nádor může dlouho růst nepozorovaně a nezpůsobovat žádné obtíže. Jeho...

Screening rakoviny prsu je nyní zdarma pro více žen

Screening rakoviny prsu je nyní zdarma pro více žen

Mamografický screening rakoviny prsu je hrazen z veřejného zdravotního pojištění ženám od 45 do 69 let, a to jednou...

Způsobuje antikoncepce rakovinu?

Způsobuje antikoncepce rakovinu?

Stále není jasné, co je příčinou zhoubného bujení. Odborníci v současné době zjišťují, zda ve vzniku rakoviny hraje nějakou...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.