Bojíte se rakoviny? Tajemství úspěchu je ve správném životním stylu

Nároky ženského těla se s přibývajícími léty mění. Zástupkyně něžného pohlaví by si proto měly vedle osobních a pracovních met vytyčit také zdravotní cíle. Inspirovat se můžete tipy, které ženám nabízí recept na zdraví pro různé věkové kategorie.

Bojíte se rakoviny? Tajemství úspěchu je ve správném životním stylu

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Ve dvaceti: vyvarujte se návštěvy solária

Pravidelná návštěva solárií před třicítkou s sebou nese o 75 % vyšší riziko rakoviny kůže a velkou šanci na rozvoj melanomu, nejnebezpečnější formy kožního nádorového bujení. Opalování v soláriu tedy vynechte. Velkým strašákem je v tomto věku i nákaza lidským papilomavirem (HPV). K přenosu dochází při nechráněném pohlavním styku a častém střídání sexuálních partnerů. Vysoce rizikové kmeny papilomaviru jsou přítomné u více než 99 % případů rakoviny děložního hrdla. Proti HPV infekci existuje vakcína, kterou je vhodné nechat se očkovat před 26. rokem života.

Ve třiceti: posilujte a relaxujte

Mnohé ženy si všímají, že jim po třicítce ubývá svalová hmota. Doporučuje se proto v tomto věku posilovat, nevynechávejte ani řádné protažení. Posilováním zároveň budujete potřebnou hustotu kostní hmoty a také zvyšujete rychlost, kterou tělo spaluje kalorie. Zároveň nezapomínejte ani na odpočinek. Žena v tomto věku většinou bývá manželkou, matkou a pečovatelkou v jedné osobě, o chození do zaměstnání ani nemluvě. Není proto divu, že je žena v tomto období pod chronickým tlakem. Vleklý stres působí negativně na fungování celého těla a oslabuje je v boji proti onemocněním, rakovinné bujení nevyjímaje. Dopřejte si proto i dostatečný odpočinek.

Ve čtyřiceti: hlídejte si zdravou životosprávu a cvičte

Udržení přiměřené váhy je zásadní. Se stoupajícím věkem po čtyřicítce klesá účinnost metabolizmu a udržet si váhu není jako ve dvaceti nebo ve třiceti. Vybírejte si zdravá jídla a každý den se věnujte tělesné aktivitě.

V padesáti: pozor na hormony

Hormonální substituční terapie může zvýšit riziko rozvoje rakoviny dělohy, prsu, srdečního onemocnění, krevní srážlivosti a mozkové příhody. Ženy by se měly poradit s lékaři o vhodné, zdravější možnosti léčby menopauzálních příznaků.

V šedesáti: buďte společensky aktivní

Téměř 10 miliónů Američanů starších 65 let žije samo. Pro mnohé může samota vést k depresi, která paralyzuje celkové zdraví. Všímejte si, co se děje kolem vás, a pomáhejte druhým. Také nezanedbávejte pravidelné lékařské prohlídky.

Ať už je vám dvacet, nebo sedmdesát, nepodceňujte pravidelné návštěvy u lékaře. Každá žena si musí sama vytvořit strategii zdravotního stylu vhodnou právě pro ni. Jedině tak má šanci ochránit své zdraví a pohodu na mnoho let dopředu.

(Thom)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Syndromem „ruka–noha“ se není třeba znepokojovat

Syndromem „ruka–noha“ se není třeba znepokojovat

Biologická léčba a chemoterapie pomáhají pacientům s nádorovým onemocněním. Některé preparáty mohou při léčení vyvolávat také nežádoucí účinky. Řadu...

Preventivní chirurgický výkon zachraňuje život ženám, u kterých test prokáže gen pro rakovinou prsu

Preventivní chirurgický výkon zachraňuje život ženám, u kterých test prokáže gen pro rakovinou prsu

Riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje, pokud je žena nositelkou mutovaného genu BRCA (BReast CAncer, tedy rakovina prsu). Tento...

Skvělé! Zkouší se test předpovídající rakovinu prsu!

Skvělé! Zkouší se test předpovídající rakovinu prsu!

Vědci tvrdí, že se jim podařilo objevit krevní test, který je schopen s předstihem určit, zda žena dostane do...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.