Bojíte se rakoviny? Začněte se pravidelně hýbat!

Fyzická aktivita je pro mnoho lidí způsob, jak vyrovnat svůj kalorický příjem a udržovat si váhu. Sportování však chrání nejen před obezitou. Ukazuje se, že také snižuje riziko vzniku mnoha nádorů.

Bojíte se rakoviny? Začněte se pravidelně hýbat!

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Souvislost existuje 

Výzkumy naznačují, že fyzická aktivita je spojena s nižším rizikem rozvoje mnoha onkologických onemocnění. Jedná se například o rakovinu:

 • tlustého střeva – studie ukazují, že pravidelně cvičící lidé mají až o 24 % nižší nebezpečí nástupu tohoto onemocnění než jejich vrstevníci, kteří pravidelný pohyb nemají, 
 • prsu – mnoho prací uvádí, že aktivní ženy mají menší riziko rozvoje nádoru prsu než ty fyzicky neaktivní – a to až o 12 %. Příznivé účinky má pohyb u žen před menopauzou i po ní,
 • děložní sliznice – i nádory endometria, tedy děložní sliznice, se při pravidelné fyzické aktivitě objevují méně často. Pohyb může riziko rozvoje onemocnění snížit až o 20 %.

Pohyb je ale spjat i s nižším rizikem vzniku rakoviny jícnu, jater, žaludku, ledvin, leukémie, nádorů v oblasti hlavy a krku, konečníku nebo i močového měchýře. Sedavý způsob života je naopak rizikovým faktorem pro rozvoj mnoha chronických onemocnění včetně rakoviny, chorob srdce a cév nebo cukrovky 2. typu.

Jak pohyb chrání 

Cvičení má na lidské tělo mnoho biologických účinků. Některé z nich by mohly být důvodem, proč pohyb snižuje riziko onemocnění rakovinou. A které účinky se zvažují nejčastěji? 

 • Cvičení snižuje hladinu hormonů inzulinu a estrogenu a také růstových faktorů, jejichž aktivita je spojována s růstem nádorů.
 • Pohyb chrání před obezitou a jejím neblahým vlivem na lidské zdraví – např. rozvojem inzulinové rezistence (neschopnosti buněk reagovat na inzulin), a tedy cukrovky 2. typu.
 • Snižuje se míra zánětlivých procesů.
 • Zlepšuje se funkce imunitního systému. 
 • Aktivní styl života pozměňuje metabolismus žlučových kyselin a tak chrání sliznici trávicího traktu před vystavováním karcinogenům.
 • Pohyb zkracuje průchod tráveniny trávicím ústrojím, čímž opět chrání před silným působením případných karcinogenů.

Pravidelně a poctivě 

Aby byl pohyb přínosem pro naše zdraví, je každý týden třeba alespoň:

 • 150 minut aerobní aktivity o střední intenzitě,
 • 75 minut cvičení vysoké intenzity,
 • kombinovat oba tyto typy pohybu.  
Aerobní aktivita by měla trvat alespoň souvislých deset minut a být rozprostřena do celého týdne. Zkusit můžete rychlou chůzi či běh, akvaaerobik, jízdu na kole, tenis, plavání nebo i zahradničení.

(cean)

Zdroj: https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/obesity/physical-activity-fact-sheet

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
21 způsobů, jak dobít energii nejen při nemoci

21 způsobů, jak dobít energii nejen při nemoci

Léčba rakoviny pomocí chemoterapie je náročná nejen psychicky, ale také fyzicky. Nejcitlivější k chemoterapii je kostní dřeň, která vyrábí...

Stres zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Stres zvyšuje riziko vzniku rakoviny

Stres může vést až k rakovinnému bujení. To jsou výsledky čínských vědců z univerzity v Yale publikované v lednovém...

Rakovina prsu v číslech: ohroženy jsou hlavně ženy nad 60 let

Rakovina prsu v číslech: ohroženy jsou hlavně ženy nad 60 let

Karcinom prsu je hned po kožních nádorech, kromě melanomu, nejčastějším zhoubným onemocněním žen ve vyspělých zemích světa. Česká republika...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.