Hormonální antikoncepce a rakovina – existuje souvislost?

Možná rizika užívání hormonální antikoncepce existují. Jednou z otázek, které si dívky a ženy zvažující tuto metodu ochrany kladou, je možný vliv těchto pilulek na rozvoj nádorového onemocnění. Jak odpovídají odborníci?

Hormonální antikoncepce a rakovina – existuje souvislost?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Záleží i na věku 

S užíváním hormonální antikoncepce se podle provedených vědeckých studií pojí mírně zvýšené nebezpečí vzniku rakoviny prsu. Pokud se rozhodnete přestat pilulky užívat, mizí toto riziko během následujících deseti let od ukončení užívání. Nebezpečí je o to vyšší, o co vyšší je věk ženy, která hormonální antikoncepci užívá. Polykání pilulek je proto v tomto ohledu více rizikové u starších žen. Ukazuje se však, že rakovina prsu, která se odhalí u těch, které antikoncepci berou, bývá méně rozvinutá a snadněji léčitelná.

A co hormony?

Co se týče dávky obsažených estrogenů, neexistuje dostatečné množství vědecky podložených dat, ale ani nebyly pozorovány rozdíly v riziku vzniku rakoviny prsu podle množství v pilulce obsažených hormonů. Podobně není nikterak prokázáno, že by některé typy estrogenů či gestagenů byly bezpečnější či naopak.

Antikoncepce jako ochrana

Hormonální antikoncepce však není v souvislosti s rakovinou zmiňována jen v negativním slova smyslu. Studie sledující vliv kombinované hormonální antikoncepce (tedy s obsahem estrogenu a progesteronu) na rozvoj některých jiných typů rakoviny než prsu přinesly potěšující výsledky. Zmíněné pilulky podle nich snižují nebezpečí vzniku zhoubných nádorů vaječníků, děložní sliznice, tlustého střeva a konečníku.

Pokud si stále nejste jistá, zda si hormonální antikoncepci jako metodu ochrany proti početí zvolit, obraťte se na svého gynekologa. Ten s vámi probere možné výhody i rizika této i jiných antikoncepčních metod.

(veri)

Zdroj: https://www.cancercouncil.com.au/663/cancer-information/general-information-cancer-information/cancer-questions-myths/medical-and-injuries/the-pill-and-breast-cancer-fact-sheet/

http://www.ajog.org/article/S0002-9378(17)30179-5/abstract

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Vyhněte se stresu, podporuje rakovinu!

Vyhněte se stresu, podporuje rakovinu!

Ovládá váš každodenní život stres? Kromě rizika infarktu myokardu či mozkové mrtvice tím nahráváte také vzniku a rozvoji zhoubného...

S vyjmutím nezvětšených lymfatických uzlin na krku lze počkat

S vyjmutím nezvětšených lymfatických uzlin na krku lze počkat

Chirurg to v případě odstraňování štítné žlázy pro papilární karcinom vidí jasně: pokud se jednou pustí do operace,...

Top 10 mýtů o rakovině

Top 10 mýtů o rakovině

V průběhu let se na obávanou rakovinu nabalilo velké množství mýtů, my vám přinášíme výběr těch nejúpornějších. Otázka zní:...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.