Hormonální antikoncepce a rakovina – existuje souvislost?

Možná rizika užívání hormonální antikoncepce existují. Jednou z otázek, které si dívky a ženy zvažující tuto metodu ochrany kladou, je možný vliv těchto pilulek na rozvoj nádorového onemocnění. Jak odpovídají odborníci?

Hormonální antikoncepce a rakovina – existuje souvislost?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Záleží i na věku 

S užíváním hormonální antikoncepce se podle provedených vědeckých studií pojí mírně zvýšené nebezpečí vzniku rakoviny prsu. Pokud se rozhodnete přestat pilulky užívat, mizí toto riziko během následujících deseti let od ukončení užívání. Nebezpečí je o to vyšší, o co vyšší je věk ženy, která hormonální antikoncepci užívá. Polykání pilulek je proto v tomto ohledu více rizikové u starších žen. Ukazuje se však, že rakovina prsu, která se odhalí u těch, které antikoncepci berou, bývá méně rozvinutá a snadněji léčitelná.

A co hormony?

Co se týče dávky obsažených estrogenů, neexistuje dostatečné množství vědecky podložených dat, ale ani nebyly pozorovány rozdíly v riziku vzniku rakoviny prsu podle množství v pilulce obsažených hormonů. Podobně není nikterak prokázáno, že by některé typy estrogenů či gestagenů byly bezpečnější či naopak.

Antikoncepce jako ochrana

Hormonální antikoncepce však není v souvislosti s rakovinou zmiňována jen v negativním slova smyslu. Studie sledující vliv kombinované hormonální antikoncepce (tedy s obsahem estrogenu a progesteronu) na rozvoj některých jiných typů rakoviny než prsu přinesly potěšující výsledky. Zmíněné pilulky podle nich snižují nebezpečí vzniku zhoubných nádorů vaječníků, děložní sliznice, tlustého střeva a konečníku.

Pokud si stále nejste jistá, zda si hormonální antikoncepci jako metodu ochrany proti početí zvolit, obraťte se na svého gynekologa. Ten s vámi probere možné výhody i rizika této i jiných antikoncepčních metod.

(veri)

Zdroj: https://www.cancercouncil.com.au/663/cancer-information/general-information-cancer-information/cancer-questions-myths/medical-and-injuries/the-pill-and-breast-cancer-fact-sheet/

http://www.ajog.org/article/S0002-9378(17)30179-5/abstract

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Lze opravdu odhalit rakovinu z krve?

Lze opravdu odhalit rakovinu z krve?

Lékař odebere krev, do druhého dne mu laboratoř sdělí výsledek a brzy může být zahájena léčba rakoviny. Utopie? Jak...

Speciální vakcína lidem zachraňuje kůži i život

Speciální vakcína lidem zachraňuje kůži i život

Rakovina je jedním z největších strašáků ze škály nemocí vůbec. A je jedno, zda se jedná o rakovinu ledvin,...

Vitamin B6 snižuje riziko vzniku rakoviny plic

Vitamin B6 snižuje riziko vzniku rakoviny plic

Vyšší hladiny vitamínu B6 v krvi a také aminokyselina methionin pravděpodobně zodpovídají za snížení rizika výskytu rakoviny plic, a...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.