Hormonální antikoncepce a rakovina – existuje souvislost?

Možná rizika užívání hormonální antikoncepce existují. Jednou z otázek, které si dívky a ženy zvažující tuto metodu ochrany kladou, je možný vliv těchto pilulek na rozvoj nádorového onemocnění. Jak odpovídají odborníci?

Hormonální antikoncepce a rakovina – existuje souvislost?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Záleží i na věku 

S užíváním hormonální antikoncepce se podle provedených vědeckých studií pojí mírně zvýšené nebezpečí vzniku rakoviny prsu. Pokud se rozhodnete přestat pilulky užívat, mizí toto riziko během následujících deseti let od ukončení užívání. Nebezpečí je o to vyšší, o co vyšší je věk ženy, která hormonální antikoncepci užívá. Polykání pilulek je proto v tomto ohledu více rizikové u starších žen. Ukazuje se však, že rakovina prsu, která se odhalí u těch, které antikoncepci berou, bývá méně rozvinutá a snadněji léčitelná.

A co hormony?

Co se týče dávky obsažených estrogenů, neexistuje dostatečné množství vědecky podložených dat, ale ani nebyly pozorovány rozdíly v riziku vzniku rakoviny prsu podle množství v pilulce obsažených hormonů. Podobně není nikterak prokázáno, že by některé typy estrogenů či gestagenů byly bezpečnější či naopak.

Antikoncepce jako ochrana

Hormonální antikoncepce však není v souvislosti s rakovinou zmiňována jen v negativním slova smyslu. Studie sledující vliv kombinované hormonální antikoncepce (tedy s obsahem estrogenu a progesteronu) na rozvoj některých jiných typů rakoviny než prsu přinesly potěšující výsledky. Zmíněné pilulky podle nich snižují nebezpečí vzniku zhoubných nádorů vaječníků, děložní sliznice, tlustého střeva a konečníku.

Pokud si stále nejste jistá, zda si hormonální antikoncepci jako metodu ochrany proti početí zvolit, obraťte se na svého gynekologa. Ten s vámi probere možné výhody i rizika této i jiných antikoncepčních metod.

(veri)

Zdroj: https://www.cancercouncil.com.au/663/cancer-information/general-information-cancer-information/cancer-questions-myths/medical-and-injuries/the-pill-and-breast-cancer-fact-sheet/

http://www.ajog.org/article/S0002-9378(17)30179-5/abstract

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Včasný záchyt rakoviny tlustého střeva aneb Nebojte se požádat o preventivní kolonoskopii

Včasný záchyt rakoviny tlustého střeva aneb Nebojte se požádat o preventivní kolonoskopii

Nejlepším způsobem obrany proti rakovině tlustého střeva je screening – preventivní vyšetření. To dokáže odhalit i velmi malý počínající...

Co potřebujete vědět o nádorech ledvin I. – Výskyt nádorů a jejich příznaky

Co potřebujete vědět o nádorech ledvin I. – Výskyt nádorů a jejich příznaky

Ledviny mohou být postiženy různými typy nádorového bujení. Nádor se většinou nachází pouze v jedné ledvině, ale může se...

Vyšetření, která mohou v těhotenství ohrozit vaše dítě

Vyšetření, která mohou v těhotenství ohrozit vaše dítě

V dnešní době se medicína při diagnostice různých onemocnění opírá o celou řadu metod. V případě, kdy se jedná...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.