Hormonální antikoncepce: souvislost s rizikem vzniku rakoviny prsu existuje!

Bezpečná a efektivní antikoncepce je společným přáním mnoha žen z celého světa. Splnit ho se však vědcům stále tak úplně nedaří. Zvýšené riziko karcinomu prsu při užívání těchto pilulek v minulosti potvrdilo několik výzkumů. Jak je na tom v tomto ohledu hormonální antikoncepce dnes?

Hormonální antikoncepce: souvislost s rizikem vzniku rakoviny prsu existuje!

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Hormonální antikoncepce je vysoce účinnou metodou chránící před početím. Má i další výhody, například zmírňuje akné, zeslabuje menstruační krvácení nebo koriguje bolesti a další obtíže provázející menstruační cyklus. Existují dva základní druhy hormonální antikoncepce. Jednak kombinovaná, jejímž obsahem je estrogen a progesteron, a pak tzv. minipilulky, obsahující pouze progesteron. 

Ochrana, která může škodit 

Je známo, že vystavení ženského těla ženským hormonům (a to i těm vlastním) zvyšuje riziko karcinomu prsu. Nejnovější studie publikovaná ve vědeckém časopisu Cancer Research potvrdila, že užívání hormonální antikoncepce zvětšuje nebezpečí rakoviny prsu až o 50 %. Nicméně také doplňuje důležité detaily.

  • Zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu bylo popsáno u kombinované hormonální antikoncepce s vysokou dávkou estrogenů (nebezpečí bylo zvýšeno 2,7krát).
  • Častěji užívané nízkoestrogenní tablety možnost nástupu rakoviny prsu nezvyšují.
  • Vyšší riziko bylo pozorováno u třífázového schématu užívání antikoncepce (zvýšeno 3,1krát), které je nejvíce podobné přirozenému cyklu.

Již z dřívějších studií však vychází, že zhruba po 10 letech od ukončení užívání hormonální antikoncepce se riziko navrací k původním hodnotám. Dále pak již nemá předchozí užívání antikoncepce na vznik rakoviny prsu vliv.

Různé okolnosti

Výše uvedené výsledky studií platí pro zdravé ženy. Jiná situace je u žen s genetickou predispozicí (nositelky mutace BRCA 1 či BRCA 2) či u osob s výskytem rakoviny prsu v blízké rodině. Takové ženy by se o volbě antikoncepční metody měly důkladně poradit se svým lékařem. Něco úplně jiného pak platí pro ženy, jimž byla rakovin prsu diagnostikována. Ty by v žádném případě neměly hormonální antikoncepci užívat. Braní kombinované hormonální antikoncepce zvyšuje také riziko rakoviny děložního čípku. Na druhé straně chrání své uživatelky, neboť snižuje nebezpečí rakoviny dělohy či vaječníků.

A co minipilulky? 

Progesteronová hormonální antikoncepce není celosvětově tak rozšířená, proto jsou existující studie velmi malé a výsledky z nich ne zcela spolehlivé. Nicméně se zdá, že zde platí totéž, co v případě kombinované hormonální antikoncepce. Progesteronová antikoncepce nejspíše mírně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a děložního hrdla a naopak snižuje možnost rakoviny dělohy a vaječníků.

(boba)

Zdroje:
www.breastcancer.org
www.cancerresearchuk.org
www.cancer.gov

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Jak omezit riziko vzniku rakoviny prsu?

Jak omezit riziko vzniku rakoviny prsu?

Proč u některé ženy vznikne zhoubný karcinom prsu a u jiné nikoliv? Na tuto otázku nejsou lékaři ve většině...

Benigní, nebo maligní? U nádorů velký rozdíl

Benigní, nebo maligní? U nádorů velký rozdíl

Nádor je útvar tvořený buňkami, jejichž množení a růst se vymkly kontrole. To znamená, že rostou bez ohledu na...

Bude se nádor šířit? Nový test napoví

Bude se nádor šířit? Nový test napoví

Jednou ze známek „nebezpečnosti“ nádorového onemocnění, která spolu s dalšími určuje léčebný postup a prognózu, je šíření nádoru a jeho...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.