Léčitelství: může pomoci i zabít. Jak poznat, kdy (ne)uškodí?

Nádor bohužel nelze vyléčit, je nám líto. Sdělení bezútěšné diagnózy znamená kritický okamžik – a právě tehdy přichází často ke slovu léčitelství. Alternativní medicína slovo nemožné nezná a často nabízí vyléčení i těch nejhorších chorob. Ve finále však může napáchat více škody než užitku.

Léčitelství: může pomoci i zabít. Jak poznat, kdy (ne)uškodí?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Nesedněte jim na lep!

Podvodníky z falešných slibů usvědčují následující znaky:

  1. Velké sliby. Inzerce mohou označovat produkt jako zázračný lék nebo revoluční objev. Pokud by tomu skutečně tak bylo, o jeho účincích by se vědělo i v širokých lékařských kruzích a váš lékař by vám tuto možnost určitě nezatajil.
  2. Lékařská hantýrka. Pojmy jako očištění, detoxifikace či povzbuzení organismu sice zní velmi působivě, často však zakrývají nedostatek seriózních informací o účinku léku na lidské tělo.
  3. Všelék. Určitě jste někdy slyšeli o přípravcích, které léčí všechny nemoci od rýmy přes nakopnutý palec až po karcinom plic. Bohužel v současné době takový „zázrak“ neexistuje.
  4. Pochvalné ohlasy. Anonymní příběhy jednotlivců plní internetová fóra a vychvalují daný produkt. Podezřelé bývají především ty reakce, mezi kterými není ani jedna negativní – při každé léčbě se přece najde pár lidí, kterým daný produkt nevyhovuje.

Naděje umírá poslední

Alternativní metody však mohou být na druhou stranu i velmi prospěšné.

  • Mnoho léků vychází z přírodního základu, díky čemuž tělo obohacují o důležité živiny, minerály a vitaminy.
  • V případě zhoubných nádorů přinášejí alternativní metody také naději. Je vědecky dokázáno, že pozitivním přístupem k léčbě dochází ke statisticky lepším výsledkům terapie a ve finále i k delší době přežití nemocného. Nejspíše za to bude moci do jisté míry i placebo efekt.

V každém případě je však potřeba vyhledávat seriózní metody, o jejichž výběru se vždy raději poraďte s lékařem. Zázračné a vychvalované postupy nabízející stoprocentní úspěch za každých podmínek mohou totiž ve výsledku napáchat obrovské škody.

(holi)

Zdroj: www.mayoclinic.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Rakovinu plic odhalí dýchací test

Rakovinu plic odhalí dýchací test

Rakovina plic je nejčastějším nádorovým onemocněním českých mužů, její výskyt se ale zvyšuje i u žen. Prognóza nemoci závisí...

Zvyšující se výskyt rakoviny nutí vědce ke stále častějším výzkumům

Zvyšující se výskyt rakoviny nutí vědce ke stále častějším výzkumům

Po celém světě neustále probíhají studie, které mají za úkol zhodnotit účinnost nových terapeutických postupů v léčbě rakoviny. Když...

Rakovina prsu zabíjí ženy v rozvojových zemích

Rakovina prsu zabíjí ženy v rozvojových zemích

V chudých zemích Afriky či Jižní Ameriky jsou dvě třetiny případů rakoviny prsu diagnostikovány až ve velmi pokročilém stadiu,...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.