Léčitelství: může pomoci i zabít. Jak poznat, kdy (ne)uškodí?

Nádor bohužel nelze vyléčit, je nám líto. Sdělení bezútěšné diagnózy znamená kritický okamžik – a právě tehdy přichází často ke slovu léčitelství. Alternativní medicína slovo nemožné nezná a často nabízí vyléčení i těch nejhorších chorob. Ve finále však může napáchat více škody než užitku.

Léčitelství: může pomoci i zabít. Jak poznat, kdy (ne)uškodí?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Nesedněte jim na lep!

Podvodníky z falešných slibů usvědčují následující znaky:

  1. Velké sliby. Inzerce mohou označovat produkt jako zázračný lék nebo revoluční objev. Pokud by tomu skutečně tak bylo, o jeho účincích by se vědělo i v širokých lékařských kruzích a váš lékař by vám tuto možnost určitě nezatajil.
  2. Lékařská hantýrka. Pojmy jako očištění, detoxifikace či povzbuzení organismu sice zní velmi působivě, často však zakrývají nedostatek seriózních informací o účinku léku na lidské tělo.
  3. Všelék. Určitě jste někdy slyšeli o přípravcích, které léčí všechny nemoci od rýmy přes nakopnutý palec až po karcinom plic. Bohužel v současné době takový „zázrak“ neexistuje.
  4. Pochvalné ohlasy. Anonymní příběhy jednotlivců plní internetová fóra a vychvalují daný produkt. Podezřelé bývají především ty reakce, mezi kterými není ani jedna negativní – při každé léčbě se přece najde pár lidí, kterým daný produkt nevyhovuje.

Naděje umírá poslední

Alternativní metody však mohou být na druhou stranu i velmi prospěšné.

  • Mnoho léků vychází z přírodního základu, díky čemuž tělo obohacují o důležité živiny, minerály a vitaminy.
  • V případě zhoubných nádorů přinášejí alternativní metody také naději. Je vědecky dokázáno, že pozitivním přístupem k léčbě dochází ke statisticky lepším výsledkům terapie a ve finále i k delší době přežití nemocného. Nejspíše za to bude moci do jisté míry i placebo efekt.

V každém případě je však potřeba vyhledávat seriózní metody, o jejichž výběru se vždy raději poraďte s lékařem. Zázračné a vychvalované postupy nabízející stoprocentní úspěch za každých podmínek mohou totiž ve výsledku napáchat obrovské škody.

(holi)

Zdroj: www.mayoclinic.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Rekonstrukce prsu – volbu ovlivňuje více faktorů

Rekonstrukce prsu – volbu ovlivňuje více faktorů

Mastektomie, lumpektomie, odstranění bradavky a dvorce… To vše mohou být preventivní či léčebné chirurgické výkony, které se týkají čím...

Operace prsu – míra zásahu je zcela individuální

Operace prsu – míra zásahu je zcela individuální

Provedení operace rakoviny prsu může být u každé ženy jiné. Roli hraje mnoho věcí, v neposlední řadě má svou...

Základní fakta aneb Co byste měli vědět o rakovině plic

Základní fakta aneb Co byste měli vědět o rakovině plic

Rakovina plic patří mezi nejčastější nádory a dosti často bohužel končí smrtí. Vždycky tomu tak ale nebylo – před...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.