Muži náchylnější k rakovině jater. Může za to i žloutenka

Některé druhy rakoviny se více vyskytují u žen, jiné jsou naopak častější u mužů. Jedním z typů „mužských“ nádorů je rakovina jater. U této části populace se totiž vyskytuje daleko častěji. Lékaři z University of Rochester přišli s vysvětlením, proč tomu tak je. Důvodem totiž není pouze pohlaví.

Muži náchylnější k rakovině jater. Může za to i žloutenka

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Primární karcinom jater se v žebříčku výskytu u mužů řadí na páté místo. Nejčastěji vzniká po nákaze virem hepatitidy B, který je rozšířen celosvětově a jehož výskyt v posledních letech stoupá i ve vyspělých zemích. Na vině je jak „otevírání hranic a zmenšování světa“, tak i stále častější rizikové chování obyvatel.

Žloutenka v jedné z hlavních rolí

Zatímco u mužů se jedná o páté nejrozšířenější nádorové onemocnění, u žen je výskyt daleko méně častý. Na vině je podle vědců z University of Rochester jeden z androgenních receptorů, bílkovin, které hrají významnou roli v uplatnění mužských pohlavních hormonů. Ten je ovlivněn přítomností viru žloutenky typu B, a podporuje tak rakovinné bujení. Američtí lékaři tuto svou hypotézu dokázali pomocí studie na myších modelech, při kterých se pokusili tento patologický proces zvrátit. Oproti starším pokusům, kdy se vědci pokoušeli pouze snížit hladinu androgenů, se zaměřili přímo na blokaci androgenního receptoru. A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Běh na dlouhou trať

Lékaři zjistili, že odblokováním přímo androgenních receptorů se podařilo výskyt rakoviny jater u myších modelů infikovaných virem hepatitidy B výrazně snížit. Tento postup tak s sebou nese novou naději pro muže, kteří již virem žloutenky infikováni jsou. Situace však ještě zcela růžová není. Lékaři totiž stále pracují na preparátu, který by zablokovat androgenní receptory pouze v játrech, a ne v celém těle. Absolutní blokace mužských pohlavních hormonů by totiž pro pacienta znamenala v podstatě chemickou kastraci. I tak lze ale zjištění amerických lékařů přikládat velkou naději a potenciál do budoucna.

(kam)

Zdroj:
www.sciencedaily.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Neriskujte a chraňte se před sluncem

Neriskujte a chraňte se před sluncem

Díky slunečnímu záření se v kůži tvoří vitamin D. To je známá věc. Vitamin D je v těle důležitý,...

Po prodělané rakovině prsu začněte s rehabilitací co nejdříve

Po prodělané rakovině prsu začněte s rehabilitací co nejdříve

Pro ženy, které prošly léčbou nádoru v prsu, je velmi důležité začít co nejdříve s cvičením a rehabilitací. Je...

Pacienti s nádorem nemusí trpět

Pacienti s nádorem nemusí trpět

Když člověku poprvé diagnostikují zhoubný nádor, je bolest jednou z prvních věcí, které mu přijdou na mysl. Bolest bohužel...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.