Nádory ledvin si nevybírají: zasahují děti i dospělé

Nádory ledvin jsou jedním z nejčastějších nádorů u dětí. Jiný typ nádoru se vyskytuje u dospělých, u kterých je ale toto onemocnění méně časté. V ledvinách se mohou objevit nádory nezhoubné i zhoubné.

Nádory ledvin si nevybírají: zasahují děti i dospělé

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Zhoubných nádorů je více typů podle toho, které buňky se přeměnily na nádorové. Nejčastějšími nádory u dospělých je tzv. adenokarcinom, u dětí tzv. nefroblastom.

Muži jsou postiženi dvakrát častěji

Adenokarcinom se vyskytuje dvakrát častěji u mužů než u žen, hlavně mezi 50 až 70 roky. Kuřáci si zvyšují šanci na toto onemocnění až o 30 %. Také obézní a lidé s vysokým tlakem mají větší šanci onemocnět.

Otok nohou jako příznak nádoru ledviny

Nádor ledvin může mít řadu příznaků. Někdy nečiní žádné obtíže a je náhodně zachycen na ultrazvuku nebo při preventivním vyšetření moči. Jindy se objevuje únava, nechutenství, hubnutí. Velmi často přivede pacienta k lékaři až krev v moči, trvalé bolesti zad, ledvinná kolika, náhlý otok obou nohou nebo otok šourku. Typická trojice příznaků nádoru je hmatné zduření v oblasti ledvin, bolest zad a krev v moči. Tyto příznaky však znamenají pokročilé, a tudíž špatně léčitelné onemocnění.

Imunoterapie jako naděje

Nádory ledvin se nejdříve odstraňují chirurgicky, poté se uplatňuje imunoterapie, která je zde mnohem účinnější než chemoterapie, jež na nádor velmi nepůsobí. Vyhlídky nemocného závisí na pokročilosti nádoru. Nemocní přicházející včas s nepokročilým nádorem mají šanci na vyléčení až 95 %, zatímco lidé s velmi pokročilým nádorem mají šanci menší než 5 %.

Nesahejte na břicho

Jiný typ nádoru se vyskytuje u dětí, hlavně mezi 1. a 6. rokem. Je to jeden z nejčastějších nádorů dětského věku. Nádor většinou objeví sama matka – projevuje se totiž jako nesouměrné vyklenutí bříška. Objevit se může i nechutenství a úbytek na váze, vzácně krev v moči. Velmi důležité je na objevené vyklenutí nesahat, aby nádor neprasknul a „neroznesl se“. V léčbě se uplatňuje operace, chemoterapie i ozáření. Prognóza také závisí na pokročilosti, ale je relativně příznivá: i nejhorší stadium přežívá až 70 % dětí.

(syna)

Zdroj:
www.uptodate.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Biopsie prsu: metoda, která vám udělá jasno

Biopsie prsu: metoda, která vám udělá jasno

Biopsie znamená odběr vzorku tkáně pro další laboratorní vyšetření. I přes veškeré moderní testovací možnosti jde o nezastupitelnou metodu...

Bojíte se rakoviny? Pět tipů, jak snížit možnost jejího vzniku!

Bojíte se rakoviny? Pět tipů, jak snížit možnost jejího vzniku!

Nástup zhoubného bujení bývá nezřídka spojen, nebo je alespoň podpořen některým z mnoha zlozvyků. Chcete-li snížit riziko na minimum,...

Léčba dotykem: Akupresura

Léčba dotykem: Akupresura

Akupresura je stará metoda pocházející z Číny, kde se používala již před několika tisíci lety. Tato metoda je založena...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.