Nedejte rakovině šanci, pátrejte po ní včas!

Každá žena by se měla pravidelně podrobovat vyšetřením, která mohou odhalit rakovinu dříve, než nemoc začne způsobovat své nositelce problémy. V těchto fázích bývá nemoc většinou ještě dobře léčitelná a často ji lze úplně vyléčit.

Nedejte rakovině šanci, pátrejte po ní včas!

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Rakovina prsu

Nádory prsu lze důkladným vyšetřením objevit v době, kdy jsou ještě malé a nepostihují lymfatické uzliny.

Co dělat:

  • Ženy mezi 20 a 40 lety, které nemají zvýšené riziko karcinomu prsu, by měly být každé 3 roky vyšetřeny odborníkem – gynekologem nebo mamologem.
  • Mamografické vyšetření by měly podstupovat každé 2 roky ženy ve věku 45–69 let. Toto vyšetření je hrazené pojišťovnou a může nádor objevit až o 3 roky dříve, než si ho objeví sama žena.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je velmi úzce spjata s dlouhotrvající infekcí lidským papilomavirem (HPV). Až 80 % dospělé, sexuálně aktivní populace se během svého života s HPV setká.

Co dělat:

  • Každá žena by pravidelně 1× ročně měla navštívit gynekologa. Při této preventivní prohlídce se provádí stěr z děložního čípku – cytologické vyšetření.
  • Je dostupné očkování proti HPV, ideální je očkovat dívky před zahájením sexuální aktivity.

Rakovina kůže

Nejzávažnějším typem rakoviny kůže je melanom. Pokud se zachytí včas, může být léčba úspěšná, ale později, kdy je již postižena kůže v hlubších vrstvách, prognóza bývá špatná.

Co dělat:

  • Hlídejte si svá pigmentová znaménka, a pokud se začne některé z nich měnit – svou velikostí, tvarem, barvou –, vydejte se ke kožnímu lékaři – dermatologovi.

Rakovina tlustého střeva

Kolorektální karcinom je třetí nejčastější nádor, na který ženy umírají, hned za nádory plic a nádory prsu.

Co dělat:

  • Každý, kdo oslavil 50. narozeniny, by měl mít vyšetřenou stolici na okultní krvácení. Pokud je test negativní, měl by se opakovat každé 2 roky. Pozitivita testu ještě neznamená, že máte ve střevě nádor, ale je nutné provést kolonoskopii, která přítomnost nádoru potvrdí nebo vyvrátí. U mužů je toto onemocnění ještě častější, proto na vyšetření pošlete i svého partnera.

Některá z těchto vyšetření mohou být nepříjemná, ale mohou vám zachránit život, proto na ně myslete a v doporučených intervalech si je nechte provést.

(vesa)

Zdroj: women.webmd.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Nežádoucí účinky biologické léčby mohou být jen dočasné

Nežádoucí účinky biologické léčby mohou být jen dočasné

Přestože nežádoucí účinky biologické léčby jsou většinou mírnější než u ostatních způsobů léčby rakoviny, mohou byt stále velmi obtěžující....

Léčba dotykem: Akupresura

Léčba dotykem: Akupresura

Akupresura je stará metoda pocházející z Číny, kde se používala již před několika tisíci lety. Tato metoda je založena...

O poznání rakoviny se zasloužily jeptišky i období renesance

O poznání rakoviny se zasloužily jeptišky i období renesance

Archeologické nálezy ukazují, že rakovinou trpěli lidé již ve starověkých civilizacích a pravděpodobně ještě mnohem dříve – vlastně od...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.