Očkování – nová zbraň proti rakovině

Je obecně známo, že očkování je nástroj, který lidstvo chrání před mnoha smrtelnými infekčními chorobami. Moderní doba přináší možnost využít ho také v boji proti rakovině.

Očkování – nová zbraň proti rakovině

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Proti zhoubnému bujení se využívají dva typy vakcín: preventivní (zabraňují vzniku rakoviny) a vakcíny přímo namířené proti rakovině.

Ochrana před vznikem nemoci 

Lékaři aplikují preventivní vakcíny zdravým lidem, aby se u nich nevyvinul určitý typ rakoviny. Podobně jako očkování proti spalničkám nebo chřipce brání rozvinutí těchto chorob u očkovaného jedince, chrání tyto vakcíny tělo před viry, které způsobují konkrétní onemocnění – tentokrát rakovinové. Dotyčná osoba musí dostat vakcínu dříve, než ji virus infikuje (nakazí), jinak ochrana nebude fungovat. Existují dva příklady očkovacích látek sloužících preventivně proti rakovině:

  • Vakcína proti HPV – chrání proti lidskému papilomaviru (HPV). Když se tento virus nachází v těle dlouhodobě, může za pár let způsobit některé typy rakoviny. Nejznámější z nich je rakovina děložního čípku.
  • Vakcína proti hepatitidě B (žloutence typu B) – zabraňuje infekci virem hepatitidy B (HBV). Dlouhodobá infekce HBV může způsobit rakovinu jater.

Podpora organismu 

Vakcíny speciálně namířené proti rakovině podporují přirozenou obranyschopnost těla v boji proti nemoci. Lékaři aplikují tyto látky osobám, u kterých už byla rakovina diagnostikována. Vakcíny mohou:

  • zabránit návratu rakoviny,
  • zničit všechny nádorové buňky, které v těle zůstaly po předchozí léčbě,
  • zastavit růst nebo šíření nádoru.

Jak vakcína funguje?

Vakcíny proti rakovině zlepšují schopnost imunitního systému rozpoznat určité molekuly, které se nacházejí jen na rakovinových buňkách. Imunitní systém se pak může více zaměřit na rakovinové buňky a zlikvidovat je. Tomuto způsobu léčby se říká imunoterapie. Výhodou je, že oproti jiným typům léčby (např. chemoterapie) je šetrnější, zato značně finančně nákladná.

Výzkumu vakcín namířených proti rakovině se věnují také brněnští vědci a slaví nemalé úspěchy, zvláště u dětských pacientů. Jimi speciálně vyvinutá vakcína dokáže nejen zničit nádor, ale zabránit i jeho návratu.

(hah)

Zdroje:

https://www.cancer.net/navigating-cancer-care/how-cancer-treated/immunotherapy-and-vaccines/what-are-cancer-vaccines

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4210087/

https://brno.idnes.cz/onkologove-brno-zazracna-vakcina-rakovina-deti-fr5-/brno-zpravy.aspx?c=A170522_2327562_brno-zpravy_krut

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Naučte se samovyšetření prsu

Naučte se samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu má nezastupitelné místo v diagnostice nádorů prsu. Mělo by se proto stát součástí osobní hygieny každé ženy....

Pití alkoholu zvyšuje riziko vzniku hned několika nádorů

Pití alkoholu zvyšuje riziko vzniku hned několika nádorů

Nadměrné pití alkoholu není nebezpečím jen pro játra. Zodpovídá i za vznik několika druhů nádorů.

Souvisí velikost ňader s rizikem vzniku rakoviny prsu?

Souvisí velikost ňader s rizikem vzniku rakoviny prsu?

Odborníci se pokoušejí zjistit, zda existuje vztah mezi objemem prsů a vznikem rakovinného bujení. Dosavadní studie naznačují, že jisté...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.