Ozařování při rakovině plic. Jak využít jeho přínosy a zbytečně netrpět

Radioterapie (léčba zářením) při rakovině plic sleduje různé cíle. Pokaždé však jde o prodloužení a zkvalitnění života nemocného. Případné vedlejší účinky přitom nemusíte jen trpně snášet. Žádejte řešení!

Ozařování při rakovině plic. Jak využít jeho přínosy a zbytečně netrpět

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Při šanci na úplné uzdravení mohou lékaři ozařování použít jako doplněk k radikální chirurgické operaci, popřípadě jako její náhradu. Tyto postupy mohou být doplněny ještě chemoterapií (podáváním léků). Když už nádor příliš pokročil a není naděje na uzdravení, je možné použít ozařování jako léčbu paliativní, která prodlužuje a zkvalitňuje život nemocných.

Ozařování je jednou ze základních složek onkologické léčby a neobejde se bez důkladného plánování. Po provedení všech potřebných vyšetření nastává doba, kdy se lékařské týmy scházejí a diskutují o nejvhodnější léčbě nebo kombinaci léčebných přístupů v daném případě. Posuzují přitom:

 • charakter, pokročilost a stupeň šíření nádorového onemocnění,
 • celkový zdravotní stav pacienta, jeho věk, kondici a očekávání.

Jak se ozařuje?

Ozařování může být provedeno standardní technikou, při které je vytyčeno ozařovací pole a poté je vystavováno záření o určené intenzitě. Směr ozařování lékaři vždy volí tak, aby byly co nejméně zasaženy okolní tkáně, zejména ty, které jsou na ozařování velmi citlivé. To jsou například:

 • mozek,
 • srdce,
 • střeva.

Další možností je stereotaktické ozařování, při kterém je záření vysíláno z více zdrojů tak, aby se paprsky křížily přímo v místě nádoru. Tím se minimalizuje dopad záření na zdravé tkáně při dosažení maximálního účinku na nádorovou tkáň.

Někdy je vhodná brachyterapie – ozařování vložením radioaktivních zrn, v tomto případě do průdušek.

Nežádoucí účinky se dají zmírnit

Během ozařování se mohou dostavit nežádoucí účinky, například:

 • podráždění ozářené kůže,
 • únava a slabost,
 • nevolnost,
 • bolest v krku nebo zánět sliznice dutiny ústní,
 • obtížné nebo bolestivé polykání,
 • kašel,
 • ztráta ochlupení v ozařovaném místě,
 • bolest na hrudi.

Neznamená to však, že byste měli tiše trpět a své obtíže hrdinsky tajit. Nežádoucí účinky vždy oznamte lékaři a žádejte léčbu. Ještě před započetím ozařování je vhodné navštívit ambulanci hojení ran, kde vám budou doporučeny účinné přípravky k předcházení popálení kůže.

(pez)

Zdroj:
www.cancerresearchuk.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1

Čtěte dále
Jste nekuřáci? I tak může rakovina plic zaútočit

Jste nekuřáci? I tak může rakovina plic zaútočit

Kuřáci vědí, že si svým zlozvykem zvyšují riziko onemocnění rakovinou plic. To, že nekouříte, ale neznamená, že vás tato...

Rakovina prsu ženám nemusí nutně krátit život

Rakovina prsu ženám nemusí nutně krátit život

Pokud je nádor malý, nízkého stupně zhoubnosti, nerozšířil se do lymfatických uzlin a jestliže ženy s touto rakovinou zůstanou...

Rakovina plic od kouření často neodradí nemocného ani jeho příbuzné

Rakovina plic od kouření často neodradí nemocného ani jeho příbuzné

Cigarety jsou škodlivé ať už pro zdravého, nebo nemocného člověka. Hlavním problémem pacientů s rakovinou plic pokračujících v kouření...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.