Ozařování při rakovině plic. Jak využít jeho přínosy a zbytečně netrpět

Radioterapie (léčba zářením) při rakovině plic sleduje různé cíle. Pokaždé však jde o prodloužení a zkvalitnění života nemocného. Případné vedlejší účinky přitom nemusíte jen trpně snášet. Žádejte řešení!

Ozařování při rakovině plic. Jak využít jeho přínosy a zbytečně netrpět

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Při šanci na úplné uzdravení mohou lékaři ozařování použít jako doplněk k radikální chirurgické operaci, popřípadě jako její náhradu. Tyto postupy mohou být doplněny ještě chemoterapií (podáváním léků). Když už nádor příliš pokročil a není naděje na uzdravení, je možné použít ozařování jako léčbu paliativní, která prodlužuje a zkvalitňuje život nemocných.

Ozařování je jednou ze základních složek onkologické léčby a neobejde se bez důkladného plánování. Po provedení všech potřebných vyšetření nastává doba, kdy se lékařské týmy scházejí a diskutují o nejvhodnější léčbě nebo kombinaci léčebných přístupů v daném případě. Posuzují přitom:

 • charakter, pokročilost a stupeň šíření nádorového onemocnění,
 • celkový zdravotní stav pacienta, jeho věk, kondici a očekávání.

Jak se ozařuje?

Ozařování může být provedeno standardní technikou, při které je vytyčeno ozařovací pole a poté je vystavováno záření o určené intenzitě. Směr ozařování lékaři vždy volí tak, aby byly co nejméně zasaženy okolní tkáně, zejména ty, které jsou na ozařování velmi citlivé. To jsou například:

 • mozek,
 • srdce,
 • střeva.

Další možností je stereotaktické ozařování, při kterém je záření vysíláno z více zdrojů tak, aby se paprsky křížily přímo v místě nádoru. Tím se minimalizuje dopad záření na zdravé tkáně při dosažení maximálního účinku na nádorovou tkáň.

Někdy je vhodná brachyterapie – ozařování vložením radioaktivních zrn, v tomto případě do průdušek.

Nežádoucí účinky se dají zmírnit

Během ozařování se mohou dostavit nežádoucí účinky, například:

 • podráždění ozářené kůže,
 • únava a slabost,
 • nevolnost,
 • bolest v krku nebo zánět sliznice dutiny ústní,
 • obtížné nebo bolestivé polykání,
 • kašel,
 • ztráta ochlupení v ozařovaném místě,
 • bolest na hrudi.

Neznamená to však, že byste měli tiše trpět a své obtíže hrdinsky tajit. Nežádoucí účinky vždy oznamte lékaři a žádejte léčbu. Ještě před započetím ozařování je vhodné navštívit ambulanci hojení ran, kde vám budou doporučeny účinné přípravky k předcházení popálení kůže.

(pez)

Zdroj:
www.cancerresearchuk.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Chcete být zdraví a štíhlí? Vsaďte na superpotraviny

Chcete být zdraví a štíhlí? Vsaďte na superpotraviny

Nenechte se mýlit: superpotraviny skutečně existují, žijí mezi námi a pomáhají nám bojovat proti všem těm metlám lidstva, mimo...

Počet úmrtí na rakovinu ledvin klesá po celé Evropě

Počet úmrtí na rakovinu ledvin klesá po celé Evropě

Po devadesátých letech minulého století, kdy počet úmrtí na rakovinu ledvin vrcholil, dochází po celé Evropě k poklesu. Byl...

Strach z masa aneb Mohou párky za rakovinu?

Strach z masa aneb Mohou párky za rakovinu?

Jídelníček bez řízků a klobásek, zlý sen všech milovníků masa. Na druhou stranu přemíra čehokoli většinou škodí. A podle...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.