Pacientův průvodce chemoterapií: co očekávat?

Diagnóza rakovina zní zlověstně, ale díky pokrokům v medicíně má čím dál častěji šťastný konec. Přesto je s léčbou spojeno mnoho obav a předsudků. Připravili jsme pro vás proto malého průvodce, který vám pomůže porozumět, co vás při léčbě rakoviny čeká.

Pacientův průvodce chemoterapií: co očekávat?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Snaha neškodit tělu 

Chemoterapie ničí nádorové buňky a tím zabraňuje jejich dalšímu množení. Bohužel při tom působí i na zdravé buňky, zejména na ty, které se přirozeně rychle množí. Proto lidé, kteří prošli tímto procesem, přicházejí o vlasy, řasy či obočí. Protokoly, podle kterých je chemoterapie podávaná, však prošly v minulosti mnoha změnami. Dnes jsou chemoterapeutika dávkována v duchu maximálního efektu za minimálních nežádoucích účinků.

Možnosti aplikace 

Existuje mnoho druhů chemoterapie. Léky mohou být taktéž aplikovány různou formou:

  • Orální podání. Přípravky podávané ústy ve formě tablet, gelů či tekutin mohou být vstřebány buď v žaludku, nebo již v dutině ústní pod jazykem. Některé léky se z různých důvodů ústy podat nedají – prostředí žaludku je pro ně příliš kyselé nebo nemohou být přes sliznice vstřebány.
  • Podkožní injekce. Při této aplikaci se využívají krátké tenké jehly, jako například pro inzulín při diabetu. V léčbě onkologických onemocnění se podkožní podání využívá zejména pro cílenou léčbu.
  • Intravenózní chemoterapie. Podání léku přímo do žíly zajišťuje jeho rychlý přístup do organismu a možnost okamžitého působení. Většina chemoterapeutik je podávána právě touto cestou. Přípravky mohou být podány v jedné dávce (bolus), která účinkuje od pár minut po několik hodin. Kontinuální infuze může být aplikována po mnoho dní i týdnů. Existují také přenosné pumpy, které lék do žíly dodávají průběžně.

Jak dlouho léčba trvá

To, jak bude chemoterapie trvat dlouho, závisí na mnoha faktorech. Typ nádoru, rozsah onemocnění a přítomnost postižení lymfatických uzlin či metastáz jsou jen některé z nich. Důležité je také zvážit toxicitu podaného léku a množství jeho nežádoucích účinků. Zejména to ale záleží na tom, jak je chemoterapie úspěšná a jestli na ni pacient odpovídá.

Hodnocení úspěšnosti

Dopad léčby se hodnotí podle čtyř stupňů odpovědi organismu:

  1. Úplná odpověď – nádorové ložisko zcela zmizelo a nejsou žádné další známky nemoci.
  2. Částečná odpověď – nádor se zmenšil o více než 50 %, ale známky choroby zůstávají.
  3. Přetrvávající onemocnění – velikost nádorového ložiska zůstává neměnná.
  4. Progrese onemocnění – tumor se zvětšuje a na léčbu nijak nereaguje.

Toto hodnocení se dělá mezi léčebnými cykly. Pokud se nádor zvětšuje, chemoterapie je zastavena a pacient je převeden na jiný typ léčby.

(jez)

Zdroj: chemocare.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3

Čtěte dále
Rakovina prsu v číslech: ohroženy jsou hlavně ženy nad 60 let

Rakovina prsu v číslech: ohroženy jsou hlavně ženy nad 60 let

Karcinom prsu je hned po kožních nádorech, kromě melanomu, nejčastějším zhoubným onemocněním žen ve vyspělých zemích světa. Česká republika...

Rakovina plic od kouření často neodradí nemocného ani jeho příbuzné

Rakovina plic od kouření často neodradí nemocného ani jeho příbuzné

Cigarety jsou škodlivé ať už pro zdravého, nebo nemocného člověka. Hlavním problémem pacientů s rakovinou plic pokračujících v kouření...

Tajemství chemoterapie

Tajemství chemoterapie

Rakovina – slovo, které v každém z nás vyvolá neklid, stres a starosti o zdraví. V těle dochází ke...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.