Pacientův průvodce chemoterapií: co očekávat?

Diagnóza rakovina zní zlověstně, ale díky pokrokům v medicíně má čím dál častěji šťastný konec. Přesto je s léčbou spojeno mnoho obav a předsudků. Připravili jsme pro vás proto malého průvodce, který vám pomůže porozumět, co vás při léčbě rakoviny čeká.

Pacientův průvodce chemoterapií: co očekávat?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Snaha neškodit tělu 

Chemoterapie ničí nádorové buňky a tím zabraňuje jejich dalšímu množení. Bohužel při tom působí i na zdravé buňky, zejména na ty, které se přirozeně rychle množí. Proto lidé, kteří prošli tímto procesem, přicházejí o vlasy, řasy či obočí. Protokoly, podle kterých je chemoterapie podávaná, však prošly v minulosti mnoha změnami. Dnes jsou chemoterapeutika dávkována v duchu maximálního efektu za minimálních nežádoucích účinků.

Možnosti aplikace 

Existuje mnoho druhů chemoterapie. Léky mohou být taktéž aplikovány různou formou:

  • Orální podání. Přípravky podávané ústy ve formě tablet, gelů či tekutin mohou být vstřebány buď v žaludku, nebo již v dutině ústní pod jazykem. Některé léky se z různých důvodů ústy podat nedají – prostředí žaludku je pro ně příliš kyselé nebo nemohou být přes sliznice vstřebány.
  • Podkožní injekce. Při této aplikaci se využívají krátké tenké jehly, jako například pro inzulín při diabetu. V léčbě onkologických onemocnění se podkožní podání využívá zejména pro cílenou léčbu.
  • Intravenózní chemoterapie. Podání léku přímo do žíly zajišťuje jeho rychlý přístup do organismu a možnost okamžitého působení. Většina chemoterapeutik je podávána právě touto cestou. Přípravky mohou být podány v jedné dávce (bolus), která účinkuje od pár minut po několik hodin. Kontinuální infuze může být aplikována po mnoho dní i týdnů. Existují také přenosné pumpy, které lék do žíly dodávají průběžně.

Jak dlouho léčba trvá

To, jak bude chemoterapie trvat dlouho, závisí na mnoha faktorech. Typ nádoru, rozsah onemocnění a přítomnost postižení lymfatických uzlin či metastáz jsou jen některé z nich. Důležité je také zvážit toxicitu podaného léku a množství jeho nežádoucích účinků. Zejména to ale záleží na tom, jak je chemoterapie úspěšná a jestli na ni pacient odpovídá.

Hodnocení úspěšnosti

Dopad léčby se hodnotí podle čtyř stupňů odpovědi organismu:

  1. Úplná odpověď – nádorové ložisko zcela zmizelo a nejsou žádné další známky nemoci.
  2. Částečná odpověď – nádor se zmenšil o více než 50 %, ale známky choroby zůstávají.
  3. Přetrvávající onemocnění – velikost nádorového ložiska zůstává neměnná.
  4. Progrese onemocnění – tumor se zvětšuje a na léčbu nijak nereaguje.

Toto hodnocení se dělá mezi léčebnými cykly. Pokud se nádor zvětšuje, chemoterapie je zastavena a pacient je převeden na jiný typ léčby.

(jez)

Zdroj: chemocare.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3

Čtěte dále
Dvanáct tipů, které vám pomohou zbavit se cigarety jednou provždy

Dvanáct tipů, které vám pomohou zbavit se cigarety jednou provždy

Skoncovat s kouřením není snadné a podařit se to může jen tomu, kdo doopravdy chce. Pro ty, kdo už...

Nebojte se léčbu rakoviny podpořit „nevědeckými“ metodami

Nebojte se léčbu rakoviny podpořit „nevědeckými“ metodami

Poprat se s těžkou nemocí je vždy a pro každého obtížné. Někdo je po fyzické i psychické stránce odolnější,...

Biologická léčba: naděje pro pacienty s rakovinou

Biologická léčba: naděje pro pacienty s rakovinou

Biologická léčba je nejnovějším trendem nejen v léčbě rakoviny, ale i dalších, zejména autoimunitních onemocnění. Biologická léčba nemá na...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.