Překonaly rakovinu prsu, nemoc jim však narušila intimní život

Pro některé ženy, které se úspěšně vyléčily z rakoviny prsu, může být život po léčbě stejnou nebo i větší výzvou než život v průběhu léčby.

Překonaly rakovinu prsu, nemoc jim však narušila intimní život

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Nedávno vydaná odborná studie ilustruje jeden z nejčastějších problémů, se kterým se vyléčené ženy musejí potýkat: potíže v intimním životě. Podle výsledků této studie zažívá problémy v ložnici přibližně sedmdesát procent žen, které úspěšně prodělaly léčbu rakoviny prsu.

Problémy nejsou důsledkem vyššího věku

Autoři studie si jsou vědomi, že u žen v pokročilejším věku, u kterých se rakovina prsu nejčastěji objevuje, je také výskyt sexuálních dysfunkcí relativně častý. Avšak sedmdesát procent je rozhodně neobvykle vysoké číslo a je to výrazně více, než by bylo možné u žen v této věkové kategorii očekávat.  

Závěry o sexuálních problémech žen, které prodělaly rakovinu prsu, vycházejí z průzkumu u zhruba jednoho tisíce australských žen. Všechny ženy zařazené do studie měly diagnostikován invazivní karcinom prsu přibližně dva roky před zahájením studie, průměrný věk těchto žen byl 54 let a všechny měly v době studie intimního partnera. Pro účely studie vyplňovaly ženy dotazník, který podrobně mapoval průběh jejich léčby a zároveň sexuální život.  

Téma do ordinace nevhodné?

Z žen zařazených do studie vypovědělo 82 procent, že v době před diagnózou byly spokojené se svým sexuálním životem, avšak po léčbě zaznamenaly ztrátu libida a problémy s vaginální suchostí. Při vyhodnocování výsledků bylo také zřejmé, že tyto potíže byly častější u žen, které užívaly určitý typ léčby. Není překvapivé, že se jednalo o léky, které ovlivňují rovnováhu ženských pohlavních hormonů v organismu.  

Studie poukazující na časté sexuální problémy u žen po prodělané rakovině prsu nebyla ani zdaleka první. Ukázala však mimo jiné, že ženy stále nejsou zvyklé o těchto problémech hovořit se svým lékařem, a naopak lékaři nejsou zvyklí se na tuto významnou oblast života ptát. Přitom mnoho problémů v sexuálním životě je možné ve spolupráci s lékařem úspěšně vyřešit.  

(vek)  

Zdroj:
www.msnbc.msn.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
 Častá konzumace některých uzenin zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře

Častá konzumace některých uzenin zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře

Máte rádi uzeniny? Pak buďte obezřetní. Tyto výrobky nikdy nepatřily mezi ty, které by lékaři a dietologové doporučovali, a...

Osm jednoduchých kroků k prevenci rakoviny

Osm jednoduchých kroků k prevenci rakoviny

Přibližně třetině všech případů běžných typů rakoviny by se dalo zabránit, kdyby se lidé dokázali vzdát svých nezdravých návyků....

Úskalí fastfoodu: Může akrylamid přispět ke vzniku rakoviny?

Úskalí fastfoodu: Může akrylamid přispět ke vzniku rakoviny?

Spory panující kolem akrylamidu a jeho vlivu na vznik rakoviny se táhnou již řadu let, výsledky jsou však rozporuplné...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.