Radioterapie – i ta má své stinné stránky

Radioterapie je pro některé typy rakoviny velmi účinná léčba, avšak stejně jako další metody léčby nádorů má i své vedlejší účinky.

Radioterapie – i ta má své stinné stránky

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Radioterapie je pro některé typy rakoviny velmi účinná léčba, avšak stejně jako další metody léčby nádorů má i své vedlejší účinky.

Při radioterapii dochází ke zničení nádorových buněk, avšak vysoké dávky záření mohou zasáhnout i zdravé buňky a tkáně v blízkosti ozařovaného místa. Díky moderním technologiím je v dnešní době cílení radioterapie na postiženou oblast mnohem přesnější, nicméně ani tak není léčba plně oproštěna od nežádoucích účinků. Ty se liší dle typu a lokalizace nádoru, použité dávky a také dle zdravotního stavu léčené osoby.

Nežádoucí účinky doprovázející léčbu

Někteří lidé mohou mít jen drobné, či dokonce žádné obtíže, naopak u jiných mohou být vedlejší účinky závažnější. Potíže se obvykle objeví v průběhu druhého až třetího týdne léčby a mohou přetrvávat i několik týdnů po jejím skončení. Pro lékařský tým by tak léčba a prevence těchto nežádoucích účinků měla být stejně důležitá jako léčba samotného nádorového onemocnění.

Časté vedlejší účinky:

  • Únava, vyčerpání – jedná se o trochu jiné pocity než ty, které znáte z nedostatku spánku. Únava spojená s léčbou rakoviny je odlišná, po odpočinku nemizí.
  • Poškození kůže – objevuje se u mnoha lidí léčených radioterapií. Jedná se o suchost kůže, svědění, olupování či tvorbu puchýřků v ozařované oblasti.
  • Zažívací obtíže – mohou se projevovat nechutenstvím, nevolností, zvracením či průjmem. Typicky se objevují při ozařování oblasti břicha, ale mohou následovat i po ozařování hlavy.

Každá lokalizace má svá vlastní rizika:

  • Když je radioterapie cílena na hlavu a krk, dalšími obvyklými nežádoucími účinky jsou suchost v ústech, obtíže s polykáním, bolestivost dásní.
  • Je-li ozařován hrudník, může být léčba provázena obtížemi s polykáním, zkrácením dechu, bolestivostí prsů či bradavek nebo ztuhlostí ramen.
  • Ozařování pánve může vést k průjmům či krvácení z konečníku, inkontinenci či poruchám sexuálních funkcí. V této oblasti může radioterapie postihnout i reprodukční systém, avšak neplodnost vzniká vzácněji, a to při ozařování obou vaječníků.

Ani po ukončení terapie nemusíte mít vyhráno

S radioterapií mohou bohužel souviset i některé tzv. pozdní nežádoucí účinky léčby. Mezi ty nejvážnější patří vznik jiné rakoviny. Toto riziko je ale nízké a veškerá pozitiva radioterapie toto nebezpečí vyvažují.

(boba)

Zdroje:

www.cancer.org
www.cancer.net

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 7

Čtěte dále
Sója pomáhá ženám s rakovinou prsu

Sója pomáhá ženám s rakovinou prsu

Mohou být jídla s obsahem sóji pro ženy s rakovinou prsu prospěšná, nebo spíše škodí? Na tuto otázku zatím...

Dvanáct rad, jak podpořit člověka s rakovinou

Dvanáct rad, jak podpořit člověka s rakovinou

Pomoc rodiny a přátel hraje pro onkologické pacienty nezastupitelnou roli v jejich cestě životem s rakovinou. Pokud se však...

Hormony a jejich role při vzniku rakoviny prsu

Hormony a jejich role při vzniku rakoviny prsu

Většina zhoubných nádorů prsu je hormonálně citlivá. To znamená, že nádorové buňky mají na povrchu receptory pro hormony –...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.