Rakovina ledvin: na co si dát pozor?

Nádorové onemocnění většinou nevzniká bez příčiny. Pravděpodobnost rakoviny zvyšují určité rizikové faktory, jako například kouření. Na co si dát dál pozor, aby bylo riziko minimální?

Rakovina ledvin: na co si dát pozor?

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Všechna nádorová onemocnění jsou mnohostupňové procesy, které ke svému vzniku vyžadují řadu vlivů z vnějšího prostředí. Tato škála vlivů, které mohou přispět k rozvoji rakoviny, se označuje za rizikové faktory. Přítomnost rizikového faktoru u jedince ještě není automatickým předpokladem vzniku rakoviny, pouze zvyšuje pravděpodobnost, že se tak stane. Jaké jsou tedy rizikové faktory pro vznik rakoviny ledvin?

  1. Věk a pohlaví – na základě statistických dat bylo zjištěno, že muži jsou postiženi častěji než ženy. Rovněž bylo zjištěno, že 75 % všech případů rakoviny ledvin je diagnostikováno u pacientů starších 60 let. Ale riziko spojené s věkem narůstá už od 45 let věku.
  2. Kouření – kromě rakoviny plic, kterou způsobuje nejčastěji, hraje kouření velkou roli i u řady dalších nádorových onemocnění. Riziko rakoviny ledvin u kuřáků je asi o 50 % vyšší.
  3. Nadváha a obezita – s těmito jevy se pojí asi čtvrtina všech případů rakoviny ledvin, přitom nadváha zvyšuje riziko asi o 30 %, zatímco obezita až o 80 %. Příčinami jsou poruchy metabolismu, imunitního systému a hormonální rovnováhy u obézních.
  4. Nedostatek fyzické aktivity – studie ukazují snížení rizika asi o 22 % u jedinců s vyšší fyzickou aktivitou ve srovnání s méně aktivními.
  5. Zdravotní stav a léky – vysoký krevní tlak, močové kameny, onemocnění ledvin vyžadující dialýzu, cukrovka nebo žlučové kameny. Z léků jsou rizikové nesteroidní protizánětlivé léky kromě aspirinu (např. ibuprofen), dále paracetamol nebo kyselina aristolochová, obsažená v některých přípravcích čínské medicíny.
  6. Ionizující záření – vliv záření se může objevit nejčastěji při terapii jiného nádoru ozařováním.
  7. Těhotenství a hormonální vlivy – každý porod zvyšuje riziko asi o 6 %. O hormonálních vlivech se uvažuje hlavně v souvislosti s hormonální terapií po hysterektomii (odstranění dělohy), kde se riziko vzniku rakoviny ledvin zvyšuje zhruba o 30 %.
  8. Účinek některých chemikálií – prokázaný vliv má trichloretylen, arzén, kadmium nebo chemikálie používané v novinových tiskárnách.
  9. Rodina a genetika – příbuzný s rakovinou ledvin zvyšuje riziko asi na dvojnásobek. Také řada vzácných genetických poruch může způsobit vznik nemoci.
  10. Jiné nádory – jedná se hlavně o rakovinu štítné žlázy, kde se uvažuje o stejných genetických podkladech.

(krot)

Zdroj: www.cancerresearchuk.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1

Čtěte dále
Nové postupy pro screening karcinomu tlustého střeva

Nové postupy pro screening karcinomu tlustého střeva

Přestože v mnoha oblastech na tom české zdravotnictví není tak tristně, jak by to mohlo vypadat z novinových článků...

Nebezpečné chemikálie – víte, kde je hledat?

Nebezpečné chemikálie – víte, kde je hledat?

Abychom snížili riziko zhoubného bujení, měli bychom se vyhýbat kouření, přílišnému holdování alkoholu a nadměrnému slunění. Ne každý si...

Rekonstrukční operace zachraňuje prsy a ženské sebevědomí

Rekonstrukční operace zachraňuje prsy a ženské sebevědomí

Prsy jsou pro ženu velmi důležité. Mnohé si je spojují se svým ženstvím a mateřstvím. Odstranění celého prsu ženám...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.