Rakovina prostaty je zákeřná. Nepřehlédněte signály!

Zhoubné bujení žlázy předstojné straší mnoho mužů. Přesto je jen málokterý ochotný sám z vlastní vůle jít k lékaři na kontrolu. Přitom dnes se již nabízí pestrá paleta možností, jak toto onemocnění vypátrat co nejdříve a v případě potřeby pak zahájit včasnou léčbu.

Rakovina prostaty je zákeřná. Nepřehlédněte signály!

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Předstojná žláza neboli prostata je orgán velikosti a tvaru kaštanu. Středem prochází močová trubice. Funkcí prostaty je tvorba tekutiny, která je součástí ejakulátu a pomáhá vyživovat spermie. Nemilá zpráva je, že tato žláza patří mezi orgány nejčastěji zasažené rakovinou. Jen v České republice byla v roce 2011 rakovina prostaty diagnostikována u téměř sedmi tisíc mužů. To představuje asi trojnásobný nárůst oproti roku 1990. Jak se toto nádorové onemocnění projevuje? Mezi možné příznaky se řadí:

  • problémy s močením (zmenšený průtok močovou trubicí),
  • krev v ejakulátu,
  • bolesti kostí,
  • erektilní dysfunkce. 

Jak zjistit stav prostaty 

O přínosech preventivního testování mužů bez zjevných příznaků (tzv. screeningu) se mezi odborníky stále vedou debaty. Zatím neexistuje jednoznačný závěr. Klady i rizika jednotlivých typů vyšetření konkrétně u sebe můžete probrat se svým lékařem. Mezi screeningová vyšetření řadíme kontrolu per rectum a stanovení krevní hladiny prostatického specifického antigenu (PSA). Při prohlídce per rectum nahmatá lékař žlázu přes stěnu konečníku. Zajímá ho zejména její struktura, velikost a tvar. PSA je bílkovina tvořená buňkami prostaty, jejíž zvýšená hladina v krvi může upozorňovat na přítomnost nádoru. 

Rozhoduje stupeň agresivity

Pokud screeningové vyšetření naznačí možnost rakoviny, přichází čas pro vlastní diagnózu. K té se obvykle užívá ultrazvuk (opět provedený přes stěnu konečníku) nebo biopsie, tedy odběr vzorku tkáně. V laboratoři tento vzorek pod mikroskopem prozkoumá patolog, který bude pátrat po rakovinných buňkách. Pokud na nějaké narazí, provede tzv. grading – tedy určí míru agresivity nádoru. Pro její posouzení se užívá tzv. Gleasonovo skóre. Nejnižší hodnota je 2 a znamená málo agresivní útvar, zatímco číslo 10 značí nádor velmi agresivní. 

Napoví rentgen i tomograf 

Součástí stanovení diagnózy je také určení rozšíření rakovinného procesu v těle (tzv. staging). Pokud má lékař podezření na rozsev do dalších orgánů, může k potvrzení své hypotézy využít tyto diagnostické metody:

  • ultrazvuk,
  • rentgen,
  • výpočetní tomografii (CT),
  • magnetickou rezonanci (MRI),
  • pozitronovou emisní tomografii (PET).

Pochopitelně člověk nemusí absolvovat všechny testy. Některé metody navíc nemusí být vhodné pro každého pacienta (např. magnetická rezonance je nepoužitelná u lidí s kardiostimulátorem nebo kochleárním implantátem).

Pozorovat, nebo operovat?

Jakmile jsou kontroly dokončeny, zařadí lékař nádor do jednoho ze čtyř stadií. Stadium I znamená časnou fázi, kdy je zasažena pouze malá ohraničená část prostaty. Stadium IV naopak znamená velmi pokročilý nádor, který se již rozšířil i do okolních orgánů, mízních uzlin, kostí nebo plic. Určení pokročilosti a rozšíření nádoru je důležité kvůli volbě odpovídající léčby. Řešení je celá řada, od pouhého pozorování a pravidelných kontrol u časných stadií až po chirurgické odstranění prostaty. Pozorujete-li tedy na sobě některé z možných příznaků tohoto druhu rakoviny, poraďte se se svým lékařem o možnosti provedení testů. 

(marz) 

Zdroj:
www.mayoclinic.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2

Čtěte dále
Dvanáct rad, jak podpořit člověka s rakovinou

Dvanáct rad, jak podpořit člověka s rakovinou

Pomoc rodiny a přátel hraje pro onkologické pacienty nezastupitelnou roli v jejich cestě životem s rakovinou. Pokud se však...

Léky užívané po transplantaci ledvin riziko vzniku rakoviny nezvyšují

Léky užívané po transplantaci ledvin riziko vzniku rakoviny nezvyšují

Lidé, kteří podstoupili výše uvedenou operaci, mají zvýšené riziko rakoviny ve srovnání s ostatní populací. Vědci se domnívali, že...

Po prodělané rakovině prsu začněte s rehabilitací co nejdříve

Po prodělané rakovině prsu začněte s rehabilitací co nejdříve

Pro ženy, které prošly léčbou nádoru v prsu, je velmi důležité začít co nejdříve s cvičením a rehabilitací. Je...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.