Rakovina prsu u mužů: vzácná a nebezpečná

Zhoubné nádorové bujení v oblasti prsní žlázy není výhradní záležitostí něžného pohlaví. Tento problém postihuje i mužskou část populace. Pravdou je, že se jedná o poměrně ojedinělé, ovšem nebezpečné onemocnění. Podlehne mu totiž přibližně každý pátý nemocný muž.

Rakovina prsu u mužů: vzácná a nebezpečná

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Rakovina prsu u žen je stokrát častější než u mužů. Podle statistických dat ze Spojených států amerických tvoří totiž rakovina prsu u mužů pouze 1 % z celkového počtu zhoubného bujení v oblasti prsní žlázy, tedy asi 2350 případů. Z tohoto množství podlehne svému onemocnění na 440 mužů, tedy přibližně každý pátý. Ohroženi jsou přitom nejčastěji jedinci ve věku 60 až 70 let – pod 35 let věku se u mužů rakovina prsu vyskytuje velmi vzácně. Mezi rizikové faktory nádorového bujení prsu u mužů patří:

  • ozáření hrudníku,
  • cirhóza jater,
  • vysoké hladiny estrogenu v krvi,
  • Klinefelterův syndrom nebo některé dědičné nádorové choroby, především mutace genů BRCA.

Naproti tomu zvětšení mléčné žlázy u mužů, takzvaná gynekomastie, sice způsobuje estetické problémy, zato však v drtivé většině případů nepředstavuje žádné nebezpečí. 

Pánové, pozor nejen na bulky! 

  • Nejčastějším prvotním projevem rakoviny prsu u mužů je tvrdá, nebolestivá bulka, kterou lze nahmatat v těsném okolí prsní bradavky. Někdy se však hmatný útvar může vyskytovat i v podpaží.
  • Pokročilý růst nádoru způsobuje kožní změny v oblasti prsu. Jedná se především o vpáčení bradavky, svraštění, zarudnutí nebo svědění kůže. V některých případech se také objevuje výtok z bradavky mléčně zkaleného nebo krvavého vzhledu.
  • V případě rozsevu metastáz do kostí vznikají typické noční bolesti, zejména v oblasti páteře. Mezi další příznaky pokročilého nádorového bujení patří únava, slabost, úbytek na váze či nechutenství.

Prevence? Ruce na prsa!

Lékaři se původně domnívali, že rakovina prsu u mužů probíhá agresivněji než u žen. V současné době se však přiklánějí spíše k tomu, že je u pánské části populace později diagnostikována. Muži totiž často navštěvují lékařskou ordinaci až v případě rozvoje pozdních příznaků, mezi něž patří výtok z bradavky nebo celkové zhoršení zdravotního stavu. Základní prevencí je tak samovyšetření prsu, které probíhá obdobně jako u žen. Při kontrole je nejdůležitější oblast kolem prsní bradavky, je však vhodné prohmatat i oblast podpaží. Nehledejte ale nijak obrovskou bulku. Většina hmatných útvarů totiž měří v průměru mezi 2,5 až 4 centimetry.

Při léčbě rakoviny prsu u mužů se v podstatě využívají stejné metody jako u žen. Jediným výrazným rozdílem je skutečnost, že mužské nádory lépe reagují na hormonální léčbu, protože až 90 % z nich má na svém povrchu hormonální receptory.

(holi)

Zdroj:
www.webmd.com
www.medicinenet.com
www.cancer.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Preventivní chirurgický výkon zachraňuje život ženám, u kterých test prokáže gen pro rakovinou prsu

Preventivní chirurgický výkon zachraňuje život ženám, u kterých test prokáže gen pro rakovinou prsu

Riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje, pokud je žena nositelkou mutovaného genu BRCA (BReast CAncer, tedy rakovina prsu). Tento...

Očkování proti chřipce si dobře načasujte

Očkování proti chřipce si dobře načasujte

Každé onemocnění rakovinou s sebou kromě jiného přináší také větší či menší oslabení imunitního systému, a pacienti jsou tak...

Deset rad, jak po vyléčení z rakoviny zase začít žít

Deset rad, jak po vyléčení z rakoviny zase začít žít

Rakovina je často popisována jako cesta, která začíná dnem stanovení diagnózy. Během léčby si mnozí pacienti sáhnou až na...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.