Rakovina tlustého střeva drží v Česku smutné prvenství, navíc s velkou záhadou!

Kolorektální karcinom je skutečnou hrozbou. Jak jsme na tom v porovnání se světem a proč lidí s tímto onemocněním stále přibývá? Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších statistických dat.

Rakovina tlustého střeva drží v Česku smutné prvenství, navíc s velkou záhadou!

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Kolorektální karcinom neboli rakovina tlustého střeva a konečníku je jedno z nejčastějších nádorových onemocnění vůbec. Jeho výskyt v rozvinutých zemích neustále pomalu stoupá. Ruku v ruce s tímto zvyšováním případů jde ale i zlepšování metod léčby a především prevence. Ta spočívá v záchytu časných, dobře léčitelných stadií nádoru – v takzvaném screeningu.

Světová čísla

V roce 2012 byl kolorektální karcinom třetím nejčastějším nádorem na světě a zároveň tumorem se čtvrtou nejvyšší úmrtností. Jeho výskyt je ale poměrně silně vázán na vyspělé země. Když se ve statistikách omezíme jen na Evropu, jde dokonce o druhý nejfrekventovanější nádor a druhou nejčastější příčinu smrti na nádorové onemocnění. Na prvním místě jsou nádory plic.

Jak je na tom Česko?

Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem kolorektálního karcinomu vzhledem k počtu obyvatel. Společně se Slovenskem a Maďarskem se tradičně objevujeme v první pětici, někdy dosáhneme i na nechvalné první místo. Nejvíce ohroženi jsou přitom čeští muži. S úmrtností jsme na tom naštěstí o něco málo lépe, nejspíše právě kvůli dobrým metodám léčby a screeningu. I tak jsme ale obvykle k nalezení v první desítce. V roce 2012 mělo Česko 9. nejvyšší úmrtnost na kolorektální karcinom v Evropě a 11. nejvyšší na světě. O jakých číslech konkrétně mluvíme? Ročně je v ČR nově zjištěno kolem 8000 pacientů s tímto karcinomem a téměř 4000 lidí na něj zemře.

Tajemný úkaz z Plzně

Mezi roky 2006 a 2010 bylo ve většině českých krajů každý rok diagnostikováno mezi 72 a 82 novými případy kolorektálního karcinomu na 100 000 obyvatel. Jedinou výjimku z tohoto pravidla tvořil Plzeňský kraj – zde šlo ročně o průměrně 95,5 případu na 100 000 lidí. Plzeň vede i co se týče úmrtnosti na toto nádorové onemocnění. Nejvyšší výskyt kolorektálního karcinomu je v Plzeňském kraji zaznamenáván už více než 20 let. Je proto nepravděpodobné, že by se jednalo jen o náhodu nebo statistickou chybu. Pro toto prvenství ale nebylo dosud nalezeno spolehlivé vysvětlení. 

(luko)

Zdroje:
www.kolorektum.cz
www.kolorektum.cz
www.kolorektum.cz

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1

Čtěte dále
7 zimních tipů pro (ještě lepší) zdraví

7 zimních tipů pro (ještě lepší) zdraví

Novoroční shon a stres, kdo by měl čas se o sebe starat? Právě vy! Inspirujte se následujícími tipy a...

21 způsobů, jak dobít energii nejen při nemoci

21 způsobů, jak dobít energii nejen při nemoci

Léčba rakoviny pomocí chemoterapie je náročná nejen psychicky, ale také fyzicky. Nejcitlivější k chemoterapii je kostní dřeň, která vyrábí...

Věnujte ročně několik minut prevenci rakoviny děložního čípku. Vyplatí se to

Věnujte ročně několik minut prevenci rakoviny děložního čípku. Vyplatí se to

Časná stadia nádorů děložního čípku (tzv. cervixu) umí moderní medicína velmi efektivně léčit. Je však nutné toto období takzvaně...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.