Sport je užitečný i pro onkologické pacienty

Podle nového doporučení amerických lékařů sdružených ve Společnosti pro sportovní medicínu by měli být lidé bojující s rakovinou podle svých možností co nejvíce fyzicky aktivní.

Sport je užitečný i pro onkologické pacienty

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Dlouhou dobu se pacientům se zhoubným nádorem doporučovalo hlavně odpočívat a soustředit síly na boj s těžkou nemocí. Časy se však mění.

Snažte se nepřestat hýbat

Podle Kathryn Schmitz, profesorky epidemiologie a biostatistiky na Pensylvánské univerzitě, patří myšlenka o škodlivosti sportu pro pacienty s rakovinou již dávné minulosti. Přiměřená fyzická aktivita může i jim přinášet užitek, například zlepšení fyzické kondice a síly svalů, nižší únavnost, a naopak vyšší kvalitu života a zlepšení vnímání vlastního těla. Toho všeho lze dosáhnout i s přiměřeným cvičením, které je možné provozovat během náročné léčby. Není vhodné přepínat své síly, ale i nemocný člověk se může pokusit poznat své tělo a věnovat se fyzickým aktivitám, které jsou mu příjemné.

Zkušenosti lékařů zatím mluví o tom, že většina pacientů s rakovinou, kteří se během léčby přestanou věnovat svému oblíbenému sportu, po léčbě už nikdy znovu nezačne. To je samozřejmě škoda. Jakmile si člověk jednou zvykne na nečinnost, začít se znovu hýbat je velmi těžké. Proto i během dlouhé nemoci bychom se měli snažit o takovou fyzickou aktivitu, která je momentálně v našich možnostech.

Doporučené aktivity

Přestože pro každý typ rakoviny a pro každého pacienta může platit něco trochu jiného, obecně se dá říci, že půl hodiny mírné aktivity (jako je například chůze) pět dní v týdnu je vhodné téměř pro každého. Kromě chůze jsou pro většinu pacientů vhodná také pomalá plynulá cvičení, jako je třeba jóga. Naopak je lepší se vyhýbat namáhavým sportům, kde je potřeba vyvíjet větší sílu nebo které zahrnují prudké a příliš rychlé pohyby.

(vek)

Zdroj:
www.medicinenet.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1

Čtěte dále
Sklenice piva? O polovinu častější nádor prsu!

Sklenice piva? O polovinu častější nádor prsu!

I „zdravotní“ sklenice alkoholu denně znatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Obzvláště nebezpečná je kombinace alkoholu a kouření.

Vakcína proti rakovině děložního čípku se vyplatí mladým dívkám

Vakcína proti rakovině děložního čípku se vyplatí mladým dívkám

Drahá vakcína zacílená na prevenci karcinomu děložního čípku má smysl především u mladých náctiletých. Prozkoumáme-li poctivě poměr cena/výkon, zjistíme,...

Alkohol a rakovina prsu: i mírné popíjení zvyšuje riziko nádorového bujení

Alkohol a rakovina prsu: i mírné popíjení zvyšuje riziko nádorového bujení

Nadměrné množství alkoholu stojí za vznikem nádorového bujení. Nejinak je tomu i v případě rakoviny prsu. Nedávný výzkum dokonce...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.