Sport je užitečný i pro onkologické pacienty

Podle nového doporučení amerických lékařů sdružených ve Společnosti pro sportovní medicínu by měli být lidé bojující s rakovinou podle svých možností co nejvíce fyzicky aktivní.

Sport je užitečný i pro onkologické pacienty

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Dlouhou dobu se pacientům se zhoubným nádorem doporučovalo hlavně odpočívat a soustředit síly na boj s těžkou nemocí. Časy se však mění.

Snažte se nepřestat hýbat

Podle Kathryn Schmitz, profesorky epidemiologie a biostatistiky na Pensylvánské univerzitě, patří myšlenka o škodlivosti sportu pro pacienty s rakovinou již dávné minulosti. Přiměřená fyzická aktivita může i jim přinášet užitek, například zlepšení fyzické kondice a síly svalů, nižší únavnost, a naopak vyšší kvalitu života a zlepšení vnímání vlastního těla. Toho všeho lze dosáhnout i s přiměřeným cvičením, které je možné provozovat během náročné léčby. Není vhodné přepínat své síly, ale i nemocný člověk se může pokusit poznat své tělo a věnovat se fyzickým aktivitám, které jsou mu příjemné.

Zkušenosti lékařů zatím mluví o tom, že většina pacientů s rakovinou, kteří se během léčby přestanou věnovat svému oblíbenému sportu, po léčbě už nikdy znovu nezačne. To je samozřejmě škoda. Jakmile si člověk jednou zvykne na nečinnost, začít se znovu hýbat je velmi těžké. Proto i během dlouhé nemoci bychom se měli snažit o takovou fyzickou aktivitu, která je momentálně v našich možnostech.

Doporučené aktivity

Přestože pro každý typ rakoviny a pro každého pacienta může platit něco trochu jiného, obecně se dá říci, že půl hodiny mírné aktivity (jako je například chůze) pět dní v týdnu je vhodné téměř pro každého. Kromě chůze jsou pro většinu pacientů vhodná také pomalá plynulá cvičení, jako je třeba jóga. Naopak je lepší se vyhýbat namáhavým sportům, kde je potřeba vyvíjet větší sílu nebo které zahrnují prudké a příliš rychlé pohyby.

(vek)

Zdroj:
www.medicinenet.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1

Čtěte dále
Mozkové metastázy – když nádor útočí na mozek odjinud

Mozkové metastázy – když nádor útočí na mozek odjinud

Mozkové metastázy je nádorové onemocnění, kdy nádor vznikne v jiné části těla a do mozku se následně rozšíří. Někdy...

Zapomeňte na strach z návratu nemoci. Sedm tipů pro život po rakovině

Zapomeňte na strach z návratu nemoci. Sedm tipů pro život po rakovině

Máte za sebou úspěšnou léčbu rakoviny a začínáte novou kapitolu svého života. Její začátek ale kromě naděje a štěstí...

Speciální druh čínské houby možná dokáže zahubit rakovinu

Speciální druh čínské houby možná dokáže zahubit rakovinu

Tradiční čínská medicína využívá po staletí nejen bylinné výtažky, ale i mnoho druhů hub. Jednou z velmi ceněných je...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.