Vánoční stres: jak si jej udržet od těla

Vánoční svátky prošly během dějin lidstva několika proměnami. Od pohanských oslav slunovratu, období, kdy obávaná zima začíná slábnout, přes křesťanské oslavy narození Jezulátka až po současné více či méně konzumní svátky.

Vánoční stres: jak si jej udržet od těla

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Hledejte příčinu stresu

Pokud při myšlence na Vánoce cítíte úzkost, zkuste se na chvilku zastavit a v klidu se zamyslet, co konkrétně vás vlastně stresuje.

Nejčastější příčiny stresu jsou:

Špatná organizace – včas si všechno promyslete, udělejte si seznam věcí, které chcete sehnat a zařídit. Vezměte si kalendář, naplánujte si návštěvy.

Povinnosti – nemusíte dělat všechno sami. O úkoly, na které stačí, požádejte partnera nebo děti.

Perfekcionismus – všechno nemusí být naprosto dokonalé. Zkuste se spíše zaměřit na podstatu svátků, jaké by měly být, aby byly co nejklidnější a nejhezčí pro vás a vaše blízké.

Drahé dárky – dobře rozmyslete, kolik si můžete dovolit utratit za dárky. Poraďte se s ostatními, co komu darovat. Dobře vybraný osobní dáreček udělá větší radost než velký drahý nepraktický krám.

Během svátků si užívejte

Nervy máte jen jedny, dny také nenafouknete. Dobře si proto rozmyslete, jak je strávíte.

Příbuzní – dobře si naplánujte návštěvy. Rozmyslete si, koho navštívit a jak dlouhá návštěva bude vhodná nejen pro vás, ale i členy vaší rodiny. Krátká návštěva je často příjemnější než několikadenní „obléhání“.

Režim – nezapomínejte na svoji běžnou relaxaci. Pokud rádi spíte, chodíte si odpoledne zaběhat a podobně, zařaďte tyto aktivity do svého programu i během Vánoc. Příbuzných můžete mít za chvíli plné zuby. Chvilka klidu a relaxace o samotě vám pomůže udržet nervy na uzdě.

Odborná pomoc – pokud máte pocit, že si se stresem a úzkostí nedokážete poradit, navštivte psychologa nebo svého lékaře. Stejně tak jako si instalatér snadno poradí s tekoucím odpadem, odborník vám pomůže s tekoucími nervy.

(uli)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Scintigrafie odhalí nádory a podá zprávu o stavu kostí. Vyšetření je snadné a komfortní

Scintigrafie odhalí nádory a podá zprávu o stavu kostí. Vyšetření je snadné a komfortní

Snad každý byl někdy v životě rentgenován. Někteří z nás podstoupili i vyšetření výpočetní tomografií (CT) nebo magnetickou rezonancí....

Než podepíšete informovaný souhlas

Než podepíšete informovaný souhlas

Horolezci při svých náročných výstupech potřebují na laně partnera, na kterého se mohou spolehnout. Stejně soudržnou dvojicí při zdolávání...

Wi-fi připojení jako spouštěč rakoviny? Mobily a mikrovlnka jsou podezřelejší

Wi-fi připojení jako spouštěč rakoviny? Mobily a mikrovlnka jsou podezřelejší

S rozvojem moderních komunikačních technologií dochází i k narůstání strachu z možného negativního vlivu na naše zdraví. O možném...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.