Vývod tlustého střeva: Konec světa se rozhodně nekoná!

Stomii neboli umělému vývodu se někteří pacienti po operaci střev nevyhnou. I když je to často pro mnoho lidí důvod k zoufání a obavám, ve většině případů jde jen o provizorní řešení. Ale i s trvalým vývodem lze žít kvalitní život.

Vývod tlustého střeva: Konec světa se rozhodně nekoná!

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!

Pozitivní zpráva 

Našli vám rakovinu tlustého střeva nebo konečníku a máte před operací? Jakkoli to může znít zvláštně, na plánovaném chirurgickém zákroku lze najít i leccos pozitivního. To, že váš nádor jde operovat, je samo o sobě dobré – obvykle je to totiž základní podmínka úspěšného léčení a případně i vyléčení.

Změna plánu 

Při operaci se střevo „rozpojí“ a je odstraněna jeho nemocná část, spolu s dostatečnými okraji a okolními mízními uzlinami. Poté je většinou možné volné konce střeva spojit – provést takzvanou anastomózu. V situacích, kdy toto udělat nejde nebo kdy se potřebuje střevo nejprve zhojit, přichází na řadu umělý vývod čili stomie. To je otvor v břišní stěně, na který je střevo zevnitř napojeno. K otvoru je připevněn speciální sáček, kam se sbírá střevní obsah.

Často jen nouzové řešení 

Ve většině případů se jedná pouze o dočasný vývod. Spodní část střeva „odpočívá“ a po nějakém čase na ni může být znovu napojena horní část. Otvor v břišní stěně se pak zašije a kontinuita střeva je obnovena. Takovému výkonu se říká zanoření stomie. Někdy se ale vývod stane trvalým. Dochází k tomu hlavně tehdy, kdy byl nádor v blízkosti řitního otvoru a při operaci museli chirurgové odstranit i svěrač. Pacient by nebyl schopný udržet stolici, proto je lepší ponechat mu stomii.

Život jde dál

Ať už se ve vašem případě jedná o jakoukoli variantu, nezoufejte. Stomické pomůcky jsou dnes na velmi dobré úrovni a i s vývodem je možné žít plnohodnotný život. Decentní sáček snadno skryjete pod oblečení. Nejenže vás neomezuje v běžných denních činnostech ani společenském životě, ale je s ním možné i cestovat, či dokonce plavat. Důležité je však naučit se o stomii správně pečovat. Tedy osvojit si základní postupy a hygienické návyky, aby vám nehrozila infekce nebo únik obsahu sáčku. S tím vám poradí lékař a především sestry na chirurgickém oddělení, kterých se neostýchejte na cokoliv zeptat.

(luko)

Zdroje: http://www.linkos.cz/nadory-travici-trubice-jicen-zaludek-tenke-strevo-tluste-strevo-konecnik-rit-c15-21/o-nadorech-tlusteho-streva-a-konecniku/#metody

http://www.nhs.uk/conditions/Colostomy/Pages/Introduction.aspx

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2

Čtěte dále
Rakovina prsu ženám nemusí nutně krátit život

Rakovina prsu ženám nemusí nutně krátit život

Pokud je nádor malý, nízkého stupně zhoubnosti, nerozšířil se do lymfatických uzlin a jestliže ženy s touto rakovinou zůstanou...

Nemocný kamarád aneb Proti zhoubnému bujení společně!

Nemocný kamarád aneb Proti zhoubnému bujení společně!

Co můžete udělat pro svého přítele, kterému byla diagnostikována rakovina? Nejdůležitější je nabídnout pomoc a zůstat oporou. Kamaráda sice...

Věnujte se v létě snižování rizika vzniku rakoviny

Věnujte se v létě snižování rizika vzniku rakoviny

Léto je oblíbeným obdobím roku pro mnoho z nás. Teplé počasí nás láká trávit více času venku, plánujeme více...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.