Zaostřeno na tlusté střevo

Přestože je karcinom tlustého střeva v České republice velmi rozšířen, preventivní programy nefungují tak jako například u rakoviny prsu. Většina pacientů se dostane k lékaři až v pokročilém stadiu onemocnění, kdy už bývá pozdě. Všímejte si proto varovných znamení a včas navštivte odborníka.

Zaostřeno na tlusté střevo

Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
  • nevolnost,
  • dlouhodobé průjmy či zácpy,
  • nadýmání.

Podobné problémy mívá občas každý, takže není třeba hned panikařit. Přesto pokud jste starší 55 let či máte rakovinové onemocnění v rodině, nechte se preventivně vyšetřit.

Skryté krvácení

Nejčastějším důvodem, proč pacient navštíví lékaře, je objevení krve na toaletním papíře. Ta ale může být ve stolici přítomna i zcela nenápadně. Zda opravdu dochází ke krvácení, odhalí tzv. test okultního (skrytého) krvácení, který je jednoduchý a zcela bezbolestný. Provádí se ze vzorku stolice pomocí chemické reakce, která odhalí i nepatrné zbytky krve. Pokud je vaše stolice temná až černá, znamená to, že problém je v horních částech trávicího systému a krev vychází z těla již natrávená. 

Nepodceňujte signály

Příznaky rakoviny tlustého střeva jsou často velmi nespecifické a objevují se například i při infekcích, hemoroidech nebo střevních zánětech. Postižený může trpět:

  • křečemi a nezvyklou bolestí v břiše,
  • únavou a slabostí,
  • náhlou ztrátou hmotnosti.

Pokud ale potíže trvají dlouhodobě a běžná léčba nezabírá, neřešte to jen mávnutím ruky a slovy „to nic není“. Úspěšnost léčby rakoviny tlustého střeva závisí především na včasném odhalení, jinak už může být těžké pacientovi pomoci. Všímejte si proto varovných znamení včas.

(jez)

Zdroj: www.cancer.org

Hodnocení článku Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0

Čtěte dále
Hormonální léčba rakoviny prsu – klíčem je blokace estrogenů

Hormonální léčba rakoviny prsu – klíčem je blokace estrogenů

Některé nádory prsu jsou hormonálně závislé. Znamená to, že na povrchu nádorových buněk jsou receptory pro ženské pohlavní hormony...

Zdědili jste VHL? Pak pozor na rakovinu ledvin!

Zdědili jste VHL? Pak pozor na rakovinu ledvin!

Rakovina ledvin se může rozvinout u kohokoli, ale někteří lidé jsou k ní zvlášť náchylní. Například jedinci trpící vzácným...

Léčba dotykem: Aromamasáž

Léčba dotykem: Aromamasáž

Mnoho situací a zážitků má člověk spojených s různými vůněmi, které si dokáže vybavit kdykoliv – s vůní jara,...

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.