Okultní krvácení

Test na okultní (tedy skryté) krvácení se používá pro screening rakoviny tlustého střeva. Na test mají díky nadaci Dagmar a Václava Havlových jednou ročně nárok všichni lidé nad 50 let věku.

Ilustrace

Test se provádí po domluvě s praktickým lékařem. Pacient dostane v obálce tři „psaníčka“ z tuhého papíru. Na lícové straně jsou v každém psaníčku po otevření patrná dvě okénka. Součástí sady je také papírová stěrka.

Test probíhá takto. Z vlastní stolice ze dvou různých míst odeberete stěrkou dva malé vzorky (asi velikosti čočky) – každý pro jedno okénko v prvním psaníčku. Druhý den totéž provedete s druhým psaníčkem. Třetí den naplníte poslední psaníčko a vše v původní obálce zanesete svému praktickému lékaři. Do týdne byste měli znát výsledek.

Pokud bude testem zjištěna přítomnost krve ve stolici, neznamená to, že máte rakovinu. Výsledek pouze upozorní lékaře, že by měl provést další vyšetření (například kolonoskopii). Teprve poté lze přítomnost nádoru ve střevu odhalit či vyvrátit.

Důležité

  • Týden před testem byste měli přestat brát některé léky a vitaminové či jiné potravní doplňky. Mohou totiž výsledek ovlivnit. Váš lékař vám poradí, které léky brát můžete a které ne.
  • Stejně tak je vhodné přestat jíst nejméně tři dny před testem některé potraviny. Především se jedná o červené nebo syrové maso, ananas, meloun, ředkvičky, mrkev, tuřín, brokolici a květák.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.