Rakovina ledvin

Renální karcinom, nebo také adenokarcinom ledvin, je zhoubný nádor, který vyrůstá z buněk výstelky ledvinných kanálků. Objevuje se nejčastěji u lidí ve věku po čtyřicítce a muže postihuje dvakrát častěji než ženy.

Ilustrace

Není přesně známo, proč nádor vzniká. Uvažuje se mimo jiné i o možnosti maligního zvratu původně neškodných zmnožení buněk v ledvině. Jisté je, že ke zvýšenému riziku jeho vzniku přispívají určité rizikové faktory.

Ledviny jsou uloženy podél páteře přibližně v úrovni horní poloviny břicha. Jejich funkcí je očišťovat krev od zplodin metabolismu a od některých toxických látek a léků. Kromě toho se také významně podílejí na ovlivňování výšky krevního tlaku a produkují látky, které řídí tvorbu červených krvinek.

Renální karcinom může růst v kterékoliv části ledviny, ale pokud roste spíše v horní půli a prorůstá již mimo ledvinu, považuje se za závažnější a nebezpečnější. Je to nádor okrové barvy, na řezu obsahuje četné prokrvácené okrsky a rozpadové dutinky s krevními sraženinami. Nádor má kolem sebe také nepravé pouzdro složené ze stlačené tkáně ledviny, vazivových struktur a zánětlivých buněk.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.