Screening

Anglický termín screening označuje pravidelné používání diagnostických testů v určité skupině lidí. Cílem je odhalit již existující, avšak zatím se neprojevující choroby. Odhalení nádorů v časném stadiu totiž velmi zjednodušuje léčbu a zvyšuje pravděpodobnost vyléčení.

Typickým screeningem je pravidelné mamografické vyšetření (vlastně rentgen obou prsů) u všech žen ve věku 45 až 69 let. Toto vyšetření se provádí každé dva roky a plně ho hradí pojišťovna. Má totiž spočítáno, že léčba méně pokročilých stadií nádorů prsu je mnohem levnější než náročná léčba pokročilého onemocnění. Pravidelný screening se tedy vyplácí nejen z hlediska zdraví populace, ale i z prostě ekonomických důvodů.

Ilustrace

Fotografie byla pořízena v rámci kampaně "Umíme žít naplno!", kterou pořádá pacientské sdružení MammaHELP. To sdružuje pacientky s nádorovým onemocněním prsu.

Některá další známá screeningová vyšetření:

  • vyšetření stolice na přítomnost krve jako screening nádorů tlustého střeva a rekta (v ČR standard, provádí praktický lékař)
  • stěr buněk z krčku děložního k odhalení počínajících stadií nádorů (v ČR standard, provádí gynekolog)
  • rentgenové vyšetření plic k odhalení plicních nádorů (v ČR neprováděno pro nedostatečný přínos metody)
  • vyšetření krve či vyšetření konečníku k odhalení nádorů prostaty (zatím se testuje účinnost metod, v ČR běžně neprováděno)
  • vyšetření krve na přítomnost CEA u žen s genovou mutací, která znamená vyšší riziko nádorů prsu

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.