Vylučovací urografie

Vylučovací urografie je rentgenové vyšetření ledvin, močovodů a močového měchýře. Pacientovi se nejprve injekčně podá do žíly kontrastní látka, tedy látka, která je dobře vidět na rentgenovém snímku. Kontrastní látka se s určitým časovým odstupem vylučuje ledvinami z těla ven. Pacient se opakovaně snímkuje ve více intervalech, nejčastěji 10, 20 a 30 minut po podání látky.

Ilustrace

Den před vyšetřením je nutné jíst nenadýmavou stravu, od půlnoci potom nejíst, nepít a nekouřit. Před vyšetřením je také nutné se důkladně vyprázdnit, a to buď pomocí projímadel, nebo klystýrem. Dvě hodiny před vyšetřením je nutné spolknout 2 tablety léku, který zabrání případné alergické reakci na podanou kontrastní látku.

Těsně před vyšetřením je ještě nutné se vymočit, případně vyjmout zubní protézu. Ke snímkování, které probíhá za normálních okolností vstoje, je nutné odložit si do půl těla.

Nepravidelnosti v zobrazení kontrastní látky v určitých místech ledvin a močových cest mohou značit, že tam roste nádor. Důležité je však důkladné posouzení snímku rentgenologem a jeho výsledné stanovisko.

Centra pomoci

Vyhledejte si centrum blízko vašeho bydliště.