#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Chemoterapie – vyváží přínos rizika?

Rakovina je nemoc s pozoruhodnou schopností ukrývat se před vším, co se ji snaží zničit. Usadí-li se v těle, nedá se jen tak snadno vyhnat. Jednou z možností, jak se jí zbavit, je chemoterapie. Použití této metody má však svůj rub i líc.

Hlavní léčba, příprava, pojistka

Chemoterapie je využití látek, které zabíjejí rychle rostoucí buňky. Právě proto se volí při řešení nádorových onemocnění, neboť zhoubné buňky se vyznačují velmi agresivním růstem. V současné době je k dispozici celá řada chemoterapeuticky působících látek. Dají se používat jak samostatně, tak v různých kombinacích. Tato léčba je sice účinnou zbraní v boji proti mnoha typům rakoviny, nese s sebou ale i riziko vedlejších účinků. Část z nich se dá bez obtíží řešit, některé ale mohou být velmi vážné. Chemoterapie se obecně pojí s různými očekáváními a léčebnými cíli.

  • Bývá užívána jako hlavní metoda při léčbě rakoviny.
  • Její nasazení ale může být i pojistkou pro likvidaci rakovinných buněk zbylých po operativním odstranění nádoru.
  • Někdy je chemoterapie naopak předvojem chirurgické nebo ozařovací léčby.
  • Využívá se také jako paliativní metoda, kdy zničením části nádorových buněk uleví nemocnému od některých příznaků nádorového onemocnění.
  • Je i součástí přípravy před transplantací kostní dřeně nebo tlumí některé imunitní choroby (systémový lupus nebo revmatoidní artritidu). 

Dopady běžné i ty těžší

S chemoterapií je spojována celá řada obav kvůli nežádoucím účinkům. K dispozici je mnoho přípravků. Pokud vás zajímá, jaké nepříjemné problémy a v jaké míře jsou s určitým lékem spojeny, zeptejte se lékaře. Co obecně patří mezi obvykle se vyskytující nechtěné projevy? 

  • Nevolnost, zvracení a průjem.
  • Nechutenství.
  • Únava a horečka.
  • Bolest.
  • Zácpa.
  • Snadný vznik podlitin a aft.

S velkou částí těchto vedlejších problémů si lékaři dovedou poradit, některé také samovolně odezní po ukončení terapie. Existují ale bohužel i potíže, které vznikají v důsledku chemoterapie měsíce až roky po léčbě. Řadí se k těm vážnějším. Mezi tyto pozdní nežádoucí účinky spadá poškození plic, ledvin či nervů, postižení srdce, neplodnost nebo riziko vzniku dalšího nádoru. 

Hodnotit je nelehké 

Poměr rizik a přínosů chemoterapie se nedá jednoduše vyjádřit. Úspěšnost léčby se odvíjí od stadia nádoru, použitých léčiv i stanovených cílů chemoterapie. To vše jsou faktory, které se liší případ od případu. Malé zamyšlení nad původem rakoviny napoví, proč je boj s ní tak obtížný a náročný. Rakovinná buňka je původně buňka našeho vlastního těla. Jen se vzepřela vyšším zájmům celého organismu a začala se nekontrolovaně množit. Právě proto, že se jedná o vlastní buňky, má s jejich likvidací problém naše imunita i léky, které proti nim nasazují lékaři. Nádor se totiž velice úspěšně maskuje před vším, co jej chce zahubit. Proto i preparáty určené k jeho odstranění mají problém s jeho rozeznáním od zdravé tkáně. Tak při boji dochází k vedlejším škodám. Chemoterapie však i přes své nesporné vedlejší účinky stále zaujímá přední místo mezi metodami, které již s rakovinou vítězně vybojovaly celou řadu bitev, přestože válka stále pokračuje. 

(marz) 

Zdroje:

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři