Moderní léčba

I když žádný zázračný „lék na rakovinu“ zatím nemáme, v posledních letech a desetiletích prošla léčba rakovinných nádorů ohromným vývojem. Léčebné možnosti se pohybují od dlouho známých metod, jako je například chirurgické odstranění postiženého orgánu, až po nejmodernější léky ve formě protilátek cílených přímo na nádor.

Nejde ale říct, že by některé možnosti byly jednoznačně lepší než jiné – moderní léčba rakoviny je hlavně o tom, vybrat ze široké palety pro každého přesně to, co je pro něj v dané situaci nejlepší. Mohou se tak uplatnit různé postupy nebo kombinace postupů, jako je chirurgická léčba, radioterapie (ozařování), chemoterapie, cílená biologická léčba, imunoterapie a další.

Jak ale mohou lékaři poznat, co je pro pacienta nejlepší? Někdy dává smysl pokusit se o radikální řešení, které usiluje o úplné vyléčení. Jindy je namístě snaha zpomalit postup nemoci a co nejvíce prodloužit pacientovi život. U dalšího nemocného může být hlavním cílem léčby rakoviny ulevit mu od obtíží a zároveň mu navrátit dobrou kvalitu života. To, co lékaři zvolí jako léčebný cíl, závisí nejen na pokročilosti nádoru a na dostupných léčebných možnostech, ale také na přání samotného nemocného. Jeho představy o tom, co by mu onkologická léčba měla přinést, by měl lékař vždy vyslechnout a s pacientem o nich hovořit.

Postihla vás nebo někoho blízkého rakovina? Protože neustále přibývají nové léky a doporučené postupy léčby se mění, je dobré mít jistotu, že ve vašem případě lékaři zvážili všechny možnosti. Rychlý vývoj probíhá třeba v oblasti cílených biologických léčiv. Ta mohou být někdy vhodnější než tradiční chemoterapie. Ovšem kvůli vyšší ceně biologik a úzce omezené skupině nemocných, pro které jsou vhodná, většinou nejsou dostupná na všech pracovištích. Řada z nich dokonce ještě není v nemocnicích vůbec a dá se k nim dostat pouze, zapojí-li se pacient do procesu jejich uvádění na trh (do tzv. klinické studie). Nejlepší přehled a také přístup k moderním možnostem diagnostiky a léčby mají lékaři v komplexních onkologických centrech (KOC).

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři