RAKOVINA PRSU

Víte, že prvním příznakem rakoviny prsu nemusí být bulka?

Potřebuji odbornou radu

Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocnění českých žen. Dobrou zprávou je, že ačkoliv počet jeho nově hlášených případů na 100 000 obyvatel za rok (incidence) je stále vysoký, počet úmrtí na něj na 100 000 obyvatel za rok (mortalita) v poslední době mírně klesá. Díky moderní léčbě a preventivnímu screeningu se totiž daří snižovat počet těch, kteří na rakovinu prsu umírají.

Ačkoliv současná medicína dosáhla špičkové úrovně v léčbě rakoviny prsu mimo jiné i proto, že se díky stále cílenějším přípravkům daří zaměřit přímo na mechanismus jejího vzniku, přesnou příčinu vzniku rakoviny se zatím zjistit nepodařilo. Pravděpodobně tu hraje roli celá řada faktorů.

Ze statistik vyplývá, že jen zhruba v 5–10 % případech je možné říci, že rakovina prsu vznikla v souvislosti s dědičnou zátěží. V naprosté většině zbylých případů se jedná o tzv. sporadický výskyt, tedy že k maligním transformacím buněk mohou vést tělesné procesy spojené se stárnutím či různé zevní faktory, případně jejich kombinace.

Zaregistrujte se 
k odběru zpravodaje

Partneři