CA prostaty

Iveta, 24. 9. 2020

Můj otec má CA prostaty GS9, T4, N1M0, v současné době léčen již rok Firmagonem. Lék mu způsobuje fibrilace, dostal betablokátory, zvětšily se mu problémy s křečovými žílami (musí nosit kompresní ponožky)je sledován na kardiologii a podstupuje kontrolu jaterních testů- dlouhodobě zvýšený bilirubin. Ale mimo to hubne, ztrácí vytrvalost, atrofují mu svaly, celkově fyzicky se horší i procházky mu dělají problém. PSA má již delší dobu v mezích - dle ošetřujícího lékaře. Je možné či vhodné přejít na jiný typ hormonální léčby, či jiný rozvrh léčby s přestávkami či léčbu zastavit? Bohužel jsem si přečetla ( jsem zdravotní sestra) v časopise " Urologie pro praxi" ročník 2009 v článku "Hormonální léčba karcinomu prostaty" že hormonální léčba při lokalizované chorobě nepřináší lepší výsledky v přežití ba spíše jej snižuje než při aktivním sledování a to s ohledem na vedlejší účinky této léčby . Prosím o radu. Děkuji za reakci.

Odpověď odborníka, 1. 10. 2020

Dobrý den, nevím , jak a kdo přišel na to , že Firmagon způsobuje Vašemu manželovi fibrilaci síní. To je více než odvážné tvrzení... O tom , zda pokračovat v léčbě či ji ukončit či ji vyměnit za jinou je nutné rozhodnout se vší vážností. Nádor je značně rozsáhlý a rovněž Gl.score je vysoké. Já bych léčbu jistě neukončoval , spíše zvažoval výměnu za jiný typ, ale i ten není bez nežádoucích účinků... A informacím 11 let starým bych v dnešní době už nevěnoval ani jedinou minutu...

Zaregistrujte se
k odběru zpravodaje

Partneři